A német gazdaság fékezi a magyar ipart

Mind havi, mind éves alapon csökkent az ipari termelés novemberben.

2025. 01. 09. 10:16
autóipar, autógyártás, autógyár
Illusztráció Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly novemberben az ipari termelés volumene naptárhatástól megtisztítva az előző év azonos időszakához képest 2,9 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz viszonyítva pedig 1,6 százalékkal csökkent – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataiból. 

A hazai ipar teljesítményét külső tényezők húzzák vissza: a magyar gazdaság nem tudja magát függetleníteni Németország politikai és gazdasági válságának – elsősörben az autóiparon keresztül érkező – negatív hatásásaitól – jegyzi meg a Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokra reagáló közleményében. 

Hozzáteszik: ugyanakkor pozitívumként értékelhető, hogy egyre többen szorgalmazzák az elektromos autózás uniós szintű támogatását, köztük Olaf Scholz német kancellár, és Markus Söder bajor miniszterelnök.

A közleményben a tárca hangsúlyozza: a magyar gazdaság fundamentumai stabilak és jól teljesítenek: 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére emelkedett. 

Több mint egy éve folyamatosan nőnek a reálbérek és dinamikusan bővül a kiskereskedelmi forgalom. Mindezek mellett tavaly a hazai turizmus is egyre kiemelkedőbb teljesítményt nyújtott. 2024 első 11 hónapjában 10,7 százalékkal több vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, mint 2023 azonos időszakában, míg a vendégéjszakák száma 5,6 százalékkal nőtt.

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy fellendítse a hazai ipar teljesítményét – teszik hozzá. Ehhez járul hozzá a kormány családok és vállalkozások segítését célzó, 21 intézkedésből álló új Gazdaságpolitikai akcióterve is. A kormány az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor-program keretében 1400 milliárd forintnyi forrással, többek között kedvezményes hitelekkel és egy százmilliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k termelékenységének növelését, ezáltal pedig a magyarországi ipar teljesítményének helyreállítását. A közeljövőben megvalósuló gigaberuházások, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP, vagy az EcoPro új lendületet adhatnak az iparnak, emellett kulcsszerepet játszhatnak a gazdaság növekedésében – jelezte a tárca.

Az ipar esetében a legnagyobb problémát továbbra is a külső kereslet gyengélkedése jelenti, amely negatívan hat az exportorientált hazai feldolgozóipari termelésre. Ezzel együtt a belső kereslet se tud teljes mértékben még húzóerőt jelenteni, a gazdasági szereplők óvatossága nyomán az csak fokozatosan áll helyre. Ez is látható abban, hogy habár részletes ágazati adatok még nem érhetők el, a KSH is kiemeli, hogy az alágak döntő többségében csökkent a termelés – kommentálta az adatokat Molnár Dániel. A Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője szerint a kilátásokkal kapcsolatban negatív, hogy továbbra sem mutatja a tartós kilábalás jeleit a német ipar. 

Novemberben az új rendelések volumene 5,4 százalékkal csökkent a megelőző hónaphoz képest. Ebben ugyanakkor a nagy értékű rendelések elmaradása az egyéb járműgyártás ágazatban játszotta a legnagyobb szerepet, azok nélkül minimális, 0,2 százalékos bővülést mutattak az adatok. Sovány vigasznak tekinthető ezzel szemben, hogy a kevéssé volatilis, háromhavi rendelésállomány-változás 1,7 százalékos növekedést mutat. 

Szintén csak óvatossággal értékelhető, hogy novemberben a várt fél százalék helyet másfél százalékkal nőtt az ipari termelés volumene, tekintve, hogy itt a háromhavi ráta 1,1 százalékos mérséklődést jelez. A német iparban az év második felétől lehet számítani fordulatra, azonban ehhez szükség van arra, hogy a politikai bizonytalanság is csökkenjen a legfontosabb külpiacunkon, és a gazdaságpolitika is kedvező irányba forduljon 

– tette hozzá az elemző. 

Előretekintve viszont lehet számítani az ipar fellendülésére. A kiskereskedelmi forgalom fokozatosan élénkül, miközben az idén elinduló kormányzati programok az építőipar felfutásán keresztül keresletet teremthetnek a feldolgozóipar széles rétegei számára, amelyet a külső kereslet javulása tovább támogathat. Emellett a nagyberuházások (CATL, BMW, BYD) az idei év során már fokozatosan termőre fordulnak, és habár a kapacitásaikat csak hosszabb távon érik el, az ipari termelést, illetve az exportot és így a GDP-t már az idei évben húzhatják – jelezte Molnár Dániel.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.