Idén is lesz óraátállítás, mutatjuk, mikor

Közeledik a tavaszi óraátállítás ideje. Bár a rendszeres átállás eredeti gazdasági céljai ma már megkérdőjelezhetők, a végleges döntés az eltörléséről továbbra is húzódik.

2025. 02. 10. 12:40
20210326 Körmend óraátállítás, megkezdődik a nyári időszámítás (illusztráció) Képen: a körmendi Móricz Gábor is előbbre tekeri az antik órát. Fotó: Szendi Péter SZP Vas Népe Fotó: Szendi Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan közeledik a tavaszi óraátállítás dátuma. Mutatjuk, idén mikorra esik az időpont.

oraatallitas_vn_07
Közeledik az óraátállítás, megkezdődik a nyári időszámítás. Fotó: Szendi Péter

Ekkor esedékes a tavaszi óraátállítás

A tavaszi óraátállítás 

minden évben március utolsó vasárnapjára esik, így a nyári időszámítás 2025-ben március 30-án, vasárnap hajnalban kezdődik.

Ekkor hajnali 2 óráról 3 órára kell előreállítani az órákat, vagyis – ahogy megszokhattuk – ezen a napon egy órával kevesebbet alhatunk.

 

Mikor kezdődött el az órák átállítása?

Az óraátállítást Európában az első világháború alatt vezették be, hogy a nappali fény hosszabb kihasználásával csökkentsék az energiafogyasztást. Ezt a rendszert később, a második világháború alatt is alkalmazták, majd az 1970-es években az olajválság idején ismét előkerült. Az unióban az egységes szabályozás 1996-ban lépett életbe, amikor az összes tagállam a nyári időszámítást kezdte alkalmazni.

Az utóbbi évekre azonban a világ energiaszükségletei és a felhasználási szokások jelentősen megváltoztak, az energiatakarékosságra vonatkozó eredeti célok már nem tűnnek annyira relevánsnak, ezáltal az óraátállítás szükségessége egyre kérdésesebbé vált. Az Európai Bizottság 2018-ban egy széles körű konzultációt indított az óraátállítás megszüntetéséről, amelynek során több mint 4,6 millió ember nyilvánított véleményt. A válaszadók több mint nyolcvan százaléka támogatta az óraátállítás eltörlését.

Ezért az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy 2021-től szűnjön meg az óraátállítás, és ezt megelőzően minden tagállam maga dönthessen arról, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választja állandó időzónaként. Az Európai Parlament támogatta a javaslatot, ám a végső döntés a tagállamok kezében van, amely azóta húzódik.

 

További érvek az eltörlés mellett

Az óraátállítás eltörlése mellett szóló érvek közé tartozik az egészségügyi hatás is. Kutatások bizonyítják, hogy az óraátállítás okozta alvásritmus-zavarok és stressz komoly egészségügyi problémákat okozhatnak, például növelhetik a szívrohamok és a közlekedési balesetek kockázatát.

Az eltörlésnek vannak gazdasági és társadalmi kihívásai is. A tagállamok eltérő döntései esetén a különböző időzónák zavarokat okozhatnak az egységes piac működésében, különösen a közlekedés, a kereskedelem és az energiaellátás területén. Az unión belüli időzónák esetleges eltérése feszültségeket is okozhat a szomszédos országok között.

 

Mikor várható változás?

Az EU tagállamai között azóta sincs teljes egyetértés abban, hogy hogyan és mikor kellene az óraátállítást megvalósítani. Egyes országok, mint például Finnország és Litvánia az eltörlést támogatják, míg például Portugália inkább a jelenlegi rendszer fenntartása mellett érvel.

Amennyiben az uniós tagállamok képesek megállapodni, elképzelhető, hogy néhány éven belül végleg elbúcsúzhatunk ettől a hagyománytól, és az időszámításunk egységesebb lesz.

A végleges döntés tehát még mindig várat magára. Amíg azonban erre nem kerül sor, március utolsó vasárnapján előre, október utolsó vasárnapján pedig vissza kell állítani az órákat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.