Tények támasztják alá, hogy Magyarország az európai tudásintenzív gyártás élvonalában van

Nem igaz, hogy hazánk csupán összeszerelő üzem lenne.

2025. 04. 25. 18:22
Alzheimer-kór ellen segíthet a vegyület
Illusztráció Fotó: PEXELS Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megvizsgálta a Tényellenőr, hogy megfelel-e a valóságnak az a közelmúltbeli állítás, ami a Pénzcentrum portálon egyik cikkében meg, és így hangzik: Magyarország sajnos egyre kevésbé képes elhárítani azt a kritikát, miszerint Európa „összeszerelő országává” váltunk.

A Tényellenőr arra a megállapításra jutott, hogy ez az állítás hamis. Indoklásuk szerint ugyanis 

Magyarországon európai szinten is az átlagot meghaladó arányban – a foglalkoztatottak 9,1 százaléka – dolgozik magas és középmagas technológiai gyártásban. Ezzel Magyarország a negyedik helyen van az Eurostat 2024-es adatai szerint. 

Emellett számos külföldi cég nemcsak gyártókapacitást, hanem kutatás-fejlesztési központokat is telepít hazánkba.

Az Eurostat magas- és középmagas technológiai gyártási ágazatokban és a tudásintenzív szolgáltatási szektorokban foglalkoztatottak arányát bemutató 2024-es statisztikájában hazánk 4. helyezett az egész Európai Unióban – részletezik. A foglalkoztattak 9,1 százaléka ilyen területeken dolgozik, ebben a mutatóban csak Csehország (10,5); Szlovákia (10,1) és Németország (9,7) százalékkal jár előttünk. Az említett iparágak és szektorok közé tartozik többek között a vegyipar, a gyógyszeripar és az autógyártás.

Felidézik: 2023-ban az ipar a magyar bruttó hozzáadott érték 22 százalékát adta, ami meghaladja az uniós átlagot (21 százalék), és Magyarországot a 8. helyre sorolja az uniós tagállamok között. A feldolgozóipar önmagában a teljes nemzetgazdaság hozzáadott értékének 20 százalékát adta, így ez a legjelentősebb súlyú ágazat.

A magyar kormány ipart támogató politikájának is köszönhetően egyre több multinacionális vállalat nemcsak a termelését hozza Magyarországra, hanem K+F központot is telepít vagy bővíti meglévő kutatási kapacitásait. Ezek a beruházások gyakran a legmodernebb technológiákra (pl. mesterséges intelligencia, önvezető járművek, biotechnológia) fókuszálnak és magas képzettségű magyar szakembereket foglalkoztatnak. 

A cikk konkrét példákat is említ, többek között

  • a Samsung SDI gödi K+F tevékenységének 61,9 millió eurós bővítését,
    a Continental mesterséges intelligenciára és önvezetésre fókuszáló budapesti fejlesztéseit,
  • a Jaguar Land Rover budapesti mérnöki központját 
  • és a szoftverfejlesztő Diligent rekordméretű, 93,6 millió eurós budapesti K+F beruházását

A HIPA adatai szerint 2024-ben 19, elsősorban innovációfókuszú projektet támogattak. 

A Tényellenőr következtetése tehát az, hogy az Eurostat és a KSH adatai világosan mutatják, hogy a magyar gazdaság nem egyszerűen egy alacsony hozzáadott értékű „gyár” a külföldi cégek számára. 

Az ország ipari ágazata diverzifikált, jelentős hazai értékteremtéssel, magasan teljesítő külföldi és hazai cégekkel, valamint növekvő jelenléttel rendelkezik a magas hozzáadott értékű ágazatokban, mint például a gyógyszeripar, a vegyipar és a szolgáltatások. 

Az adatokból az is kiderül, hogy a magyar munkavállalók az európai átlagot meghaladó arányban töltenek be magas hozzáadott értékű munkahelyeket.



 


 


 

 


 


 

 


 


 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.