A berlini Scope Ratings megerősítette Magyarország „BBB” besorolását, továbbá a hitelminősítő megerősítette a korábbi stabil kilátást is. Ezzel – hasonlóan a többi hitelminősítőhöz – továbbra is befektetésre ajánlott kategóriában tartja nyilván hazánkat – jelezte a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben.
A Scope Ratings kedvezően értékelte a versenyképességet erősítő beruházásokat és hazánk ellenálló képességét a negatív külső hatásokkal szemben. Úgy látja, erőteljes növekedési dinamika és szilárd középtávú növekedési kilátások jellemzik a magyar gazdaságot. A hitelminősítő csökkenő költségvetési hiányra és államadósságra számít Magyarországon a következő években. Mint írták, az államadósság szerkezete egészséges, külső sokkokra kevésbé érzékeny a hazai finanszírozás magas aránya miatt, emellett a nemzetgazdaság külső egyensúlyi helyzete stabil. Előretekintve a jelentős kapacitásbővítő beruházások támogatják a gazdasági kilátásokat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium hangsúlyozza, hogy Magyarország finanszírozási helyzete változatlanul stabil és biztonságos, a kormány pedig továbbra is elkötelezett az erős költségvetési kontroll fenntartása mellett, amely hozzájárul a költségvetési hiány és az államadósság csökkentéséhez. A fiskális szigorral összhangban a kormány olyan költségvetéssel tervez, amelynek elsődleges egyenlege, azaz az államadósság után fizetett kamatok nélkül számított jövő évi költségvetési pozíció egyensúlyi, azaz nullás. A magyar gazdaság erős alapokon nyugszik, és továbbra is vonzó célpont a nemzetközi befektetőknek.
A belső gazdasági folyamatok pozitív irányba mutatnak: másfél éve folyamatosan emelkednek a reálbérek; idén újabb rekordévet zárhat a hazai turizmus; a foglalkoztatottság kiemelkedő, közel 4,7 millióan dolgoznak; a regisztrált álláskeresők száma történelmi mélyponton van; az új- és használtautó-piac élénkül; a lakáspiaci tranzakciók száma dinamikusan növekszik; a lakossági hitelezés is fellendülőben van.
A kormány mindemellett tovább dolgozik az ipar megerősítésén és a magyar kis- és középvállalkozások támogatásán. Az új gazdaságpolitikai akcióterv keretében elindított Demján Sándor-program 1400 milliárd forintos forrást biztosít a hazai kkv-k termelékenységének, hatékonyságának és versenyképességének növelésére, emellett a kormány a száz új gyár program 150-re emeléséről döntött.