Biztosan olcsóbbak lesznek a hazai üzemanyagok

Természetesen a koronavírus hatása miatt pesszimistábbak a gazdasági kilátások, ezért az sem volna meglepő, hogyha az 50-60 dolláros sáv alatt stabilizálódna az ár.

2020. 03. 10. 5:45
Egyes kutak üzemeltetői már tegnap pozitív meglepetést okoztak az autósoknak Fotó: Katona Vanda
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Természetesen, ha az olaj világpiacán drámai események zajlanak, az hatással lesz a magyarországi üzemanyagok árára is – mondta Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára a Magyar Nemzetnek. A szakértő hozzátette: az viszont, hogy milyen mértékben és milyen ütemben következik be, már a vállalatok árképzési mechanizmusának is kérdése.

– Nem szabad elfelejteni, hogy az olajárváltozás hatásának megjelenése az üzemanyagok árában mindkét irány esetén időigényes, és függ attól is, hogy a most tapasztalható zuhanást milyen piacrendeződés követi. A belföldi forgalmazású üzemanyagok döntő hányadát a hazai finomítóban állítják elő, amelyet az Oroszországból érkező vezeték táplál kőolajjal.

Egyes kutak üzemeltetői már tegnap pozitív meglepetést okoztak az autósoknak
Fotó: Katona Vanda

Az orosz olaj árképzése pedig havonta történik, tehát a havi jegyzések átlagához kötik az adott hónapban leszállított orosz kőolaj árát. Vagyis ha egy napig látunk drámai esést az olajpiacokon, az biztosan megjelenik a havi átlagban, de a végeredmény kialakulása értelemszerűen nagyban függ attól is, hogy a hónap hátralévő részében hogyan alakulnak a jegyzésárak.

Van esély ugyanis arra, hogy korrekció követi a jelentős esést. Sokszor tapasztalható az is, hogy a piacok túllengéssel reagálnak az ilyesfajta hírekre, ezért valószínűsíthető egy konszolidáltabb időszak bekövetkezte, kérdés, hogy milyen formában – magyarázta Grád Ottó.

A szövetség főtitkára beszélt arról is, hogy nemcsak a kőolaj, hanem az európai üzemanyagok jegyzésára is hatással van a hazai árképzésre, de biztosra vehető, hogy a magyarországi benzin és gázolaj jelentősen olcsóbb lesz a következő napokban.

– Nem várható, hogy egy húszdolláros árváltozás a kőolajpiacon ugyanekkora mértékben és azonnal megjelenjen a feldolgozott termékek árában. Különösképpen azért nem, mert az üzemanyagok árának jelentős része adó, az előállítási költség csak mintegy a felét teszi ki. A jövedéki adó és az áfakulcs nem változik – szögezte le, majd szólt arról is, milyen szinten stabilizálódhatnak a nemzetközi jegyzésárak.

– Senki nem érdekelt abban, hogy ilyen alacsony szinten stabilizálódjon a kőolaj világpiaci ára. Azt gondolom, hogy az utóbbi időben jellemző, hordónként 50-70 dolláros ár volt az, ami az olajtermelő és -felhasználó országok számára is elfogadható volt.

Ez volt az az árszint, amely mellett a gazdaságok stabilan voltak képesek működni, hiszen szem előtt kell tartani azt is, hogy a fejlett országok által előállított ipari termékek jelentős piacát éppen azok a kőolaj-kitermelő országok alkotják, amelyeknek most az áresés miatt a bevételeik jelentős mértékben visszaesnek. Tehát remélhetőleg gyorsan rendeződik a kőolajtermelő országok vitája, és visszaállhat egy stabilabb árszintre a jegyzés.

Természetesen a koronavírus hatása miatt pesszimistábbak a gazdasági kilátások, ezért az sem volna meglepő, hogyha az 50-60 dolláros sáv alatt stabilizálódna az ár, de a jelenlegi 30 dollárról a legnagyobb valószínűség szerint el fog mozdulni. Az év második felében, a járvány hatásától függően, akár visszaállhat a zuhanás előtti szint környékére – vélte Grád Ottó.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.