A Guardian friss információi szerint a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov kijelentette, hogy a frissen kifejlesztett Oreshnik hiperszonikus ballisztikus rakétával végrehajtott ukrajnai csapás célja a Nyugat figyelmeztetése volt. Peszkov elmondta, hogy Moszkva nem volt köteles előre értesíteni az Egyesült Államokat a támadásról, mégis 30 perccel a kilövés előtt megtette. Vlagyimir Putyin elnök továbbra is nyitott a párbeszédre – tette hozzá Peszkov.
Oroszország jelentős ballisztikusrakéta-arzenállal rendelkezik, amelyeket a stratégiai atomfegyverektől a taktikai rövid hatótávolságú rendszerekig terjedő skálán fejlesztettek. A korszerűbb rendszerek, mint például az Avangard hiperszonikus siklórepülőgép, nagy sebességet és manőverező képességet biztosítanak, növelve a védekezés nehézségét. A hagyományosabb rendszerek, mint az Iskander, pontosabb támadásokat tesznek lehetővé, míg az RS-28 Sarmat nehéz interkontinentális ballisztikus rakéta a legnagyobb megsemmisítő erővel bír. Az orosz ballisztikus rakéták jelentős szerepet játszanak az ország katonai doktrínájában és globális hatalmi pozíciójában.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, Putyin csütörtökön jelentette be, hogy egy új, hiperszonikus rakétával támadták meg az ukrán katonai létesítményt.
A Kreml álláspontja szerint a támadás válaszlépés az Egyesült Államok és Nagy-Britannia arra vonatkozó szándékára, hogy lehetővé tették Ukrajna számára Oroszország területének támadását nagy hatótávolságú rakétákkal.
A támadás komoly nemzetközi visszhangot váltott ki. Németország kancellárja, Olaf Scholz a támadást szörnyű eszkalációnak nevezte. Kína pedig visszafogottságra szólított fel az ukrajnai háborúban. A NATO és Ukrajna képviselői kedden találkoznak a rakétatámadás ügyében. Zelenszkij ukrán elnök is súlyos eszkalációnak minősítette az esetet. Az ukrán parlament pedig a rakétatámadás fenyegetése miatt törölte ülését. A Szumi megyében történt orosz dróntámadás két halottat és 12 sebesültet követelt.
Borítókép: Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő (Fotó: AFP)