A kormány kiemelten kezeli minden magas hozzáadott értékű iparág és szolgáltatási ágazat támogatását – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter pénteken, az Aeroplex Berendezéskarbantartó Központ ünnepélyes átadásán, Maglódon.
Nagy Márton aláhúzta: erre azért van szükség, mert érzékelhetően nő az ilyen álláshelyek irányába történő munkapiaci eltolódás. A csúcstechnológiás feldolgozóiparban és a tudásintenzív szolgáltatások területén dolgozók aránya 6,4 százalék, amely az ötödik legmagasabb Európában – tette hozzá.
Szavai szerint a teljes egészében állami tulajdonú N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. égisze alá tartozó Aeroplex új maglódi központja is ebbe a körbe illeszkedik; cél a jelenleg a kontinens öt legjelentősebb karbantartó (MRO) cége között jegyzett vállalat dobogós pozícióba emelése.
Az Aeroplex új berendezéskarbantartó központját a légiipar számára fontos mérföldkőnek nevezve a miniszter közölte: a kétmilliárd forintból megvalósult fejlesztés jellemzői a legfejlettebb, XXI. századi technológia, a minőségi szemlélet és a nagyfokú igényesség. Rámutatott: a gyorsuló fejlődést mutatja, hogy egyre gyakoribbak a hasonló beruházás-átadók a cég életében, amely néhány hete nyitotta meg bukaresti repülőgép-karbantartó bázisát.
A maglódi projekt részleteiről szólva elmondta: a 7300 négyzetméter alapterületű csarnok átadása száz embernek biztosít állást és munkájuk nem csupán a régiós, de a globális légiiparban is fontos szerepet fog betölteni. Emlékeztetett: 2024-ben az állam visszavásárolta a Liszt Ferenc repülőteret, így a korábbinál sokkal fontosabbá vált a légikikötő környezetében egy átfogó légiipari ökoszisztéma kialakítása. Jelezte: a visszavásárlásról szóló döntés helyességét igazolja, hogy az utasforgalom 13-14 százalékkal, míg a légi áruszállítás 54 százalékkal bővült és az ezekre épülő iparágak előtt új piacok és lehetőségek nyíltak meg, amely értékes szimbiózist hoz létre.
Nagy Márton hangsúlyozta: a kormány számára kiemelten fontos a gazdasági semlegesség, amelynek lényege, hogy
Magyarország nem valamiféle erős ideológiai alapon dönt az együttműködéseiről, hanem pragmatikusan azt veszi figyelembe, ki hoz jó üzletet és képes fejlődni, illetve fejleszteni a gazdaságot.
Hozzátette, hogy a magyar gazdaság nehéz éveken van túl, ám kilátásai reményteliek, hiszen 2025-ben három százalék feletti növekedés várható, amit az új gazdaságpolitikai akcióterv támogat, egyebek mellett nagy hangsúlyt fektetve a bérek felzárkóztatására és vásárlóerejük növelésére, a lakhatás, valamint a kis- és középvállalatok fejlesztésére.
Demény Árpád, az Aeroplex Kft. ügyvezető igazgatója köszöntőjében kiemelte: ma már elmondható, hogy a cég 2016-os reorganizációja sikerrel zárult, miután számos új területen, így a cargo és a helikopter üzletágban elindulva egy eddig hiányzó tudásbázisként működik és fejlődik. Az új központ hatalmas űrt hivatott betölteni, hiszen Európában komoly hiány mutatkozik a légiközlekedés berendezéseinek karbantartása terén, így nem kérdés, hogy itt egy európai berendezés-karbantartási központ épül – jegyezte meg hozzátéve:
„Büszkék lehetünk arra, hogy vannak álmaink, terveink és azokat meg is valósítjuk”. Az esemény sajtóanyaga alapján az új központ évente akár 20 ezer repülőgépkerék és nyolcszáz fékagy karbantartására képes, miközben a hajtóműalkatrész-javító részleg éves kapacitása megközelíti a 30 ezret. A kompozit szerkezetjavító műhelyben évente mintegy ezer repülőgép szerkezeti elemeinek javítását és karbantartását tudják elvégezni. A csarnokban a karbantartást támogató egyéb funkciók is helyet kaptak, beleértve a szemcseszórást, festést és roncsolásmentes anyagvizsgálatot. Emellett teljes körű logisztikai rendszer biztosítja az alkatrészek gördülékeny kezelését és szállítását.