–Fordulóponthoz érkezett a gazdaság, szeptemberben elértük a mélypontot – mondta el a nemzetgazdasági miniszter a Századvég Konjunktúrakutató Vidék konferenciáján tartott előadásán. Nagy Márton kiemelte, a mai napon nyújtják be a parlament elé az új költségvetést, amely egy békeköltségvetés.
A 21 pontos gazdasági akcióterv keretében 4000 milliárd forintot mozgatunk meg
– emelte ki miniszter, majd hozzátette, ez a hatalmas összeg jövőre fog helyet találni a gazdaságban a fogyasztás a beruházás és a befektetések területén. A tárcavezető kiemelte, az elmúlt 14 évben elért eredményeket megtartják, ezekre építik az új gazdasági akciótervet.
Növelni kell a fizetések vásárlóerejét, és foglalkozni kell a lakhatás kérdésével mind Budapesten mind pedig vidéken. Budapesten lakhatási válság van, amivel láthatólag a főpolgármester nem tud mit kezdeni, ezért a kormánynak kell cselekednie
– tette hozzá Nagy Márton, aki a lakhatási válsággal kapcsolatban kiemelte, komplex programot indítanak a lakhatási problémák megoldására. Ennek része lesz a rövid távú lakáskiadások korlátozása, a lakásbérleti díjak és szerződési feltételek szabályozása és a magánnyugdíjpénztárak lakáscélú felhasználásának engedélyezése.
A tárcavezető a jövedelmek vásárlóerejének növelésével kapcsolatban kiemelte, legalább 4-5 százalékos reálbéremelés kell, miközben alacsonyan kell tartani az inflációt. Nagy Márton elmondta, hároméves bérmegállapodásra van szükség a munkáltatók és a munkavállalók között, amely pontosan kijelöli a bérek növekedésének ütemét.
2025-ben 2632 milliárd forintnyi pluszforrás állhat rendelkezésre a családok számára
– tette hozzá Nagy Márton, majd kiemelte, a következő évben csaknem 1500 milliárd forint kamatfizetési kötelezettsége lesz a magyar államnak a lakossági állampapírok után. Ez az összeg pedig a nemzetgazdasági miniszter szerint vissza fog áramlani a gazdaságba. Nagy Márton szerint a Szép-kártya lakásfelújítási célra való felhasználásra való engedélyezése további 25 milliárd forintot fog visszaáramoltatni a gazdaságba.