Fontos bejelentést tettek Budapesten: Bulgária és Románia január 1-jétől csatlakozhat a schengeni övezethez

Jó lehetőség van arra, hogy január 1-jétől Bulgária és Románia a schengeni övezet teljes jogú tagja legyen. Pintér Sándor belügyminiszter emlékeztetett: a két tagállam jelentős erőfeszítéseket tett azért, hogy a teljes jogú tagságot megszerezzék.

2024. 11. 22. 13:22
Havran Zoltán/Magyar Nemzet)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét egy lépéssel előbbre kerültünk ahhoz, hogy Bulgária és Románia teljes jogú schengeni tag legyen – jelentette ki Pintér Sándor belügyminiszter a Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Catalin Predoiu román kollégájával, valamint Ylva Johansson uniós belügyi biztossal tartott budapesti ötoldalú találkozót követő sajtótájékoztatón. A belügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország prioritása az volt, hogy a két ország is csatlakozzon a schengeni övezethez, jelentős erőfeszítéseket tettek azért, hogy a teljes jogú tagságot megszerezzék. Ehhez még egy közös csomag kell, ami növeli az EU és a két jelölt tagország biztonságát, erről az igazságügy- és belügyminiszterek tanácsának december 11–12-i ülésén kell a döntést meghozni.

A tárcavezető úgy fogalmazott: a török–bolgár határon kontingenst fognak felállítani minimum száz határrendőr részvételével, amibe a mai sajtótájékoztatón jelen lévő valamennyi belügyminiszter beleegyezett. Magyarország nemcsak a százfős kontingens teljes kiállításához járul hozzá, hanem ahhoz is, hogy megfelelő technikai eszközökkel lássa el őket.

Jó lehetőség van arra, hogy január 1-jétől a csomagban meghatározott határőrizeti ellenőrzéseknek a fenntartásával és bevonásával Bulgária és Románia teljes jogú tag legyen.

– Az erőinket akkor tudjuk megfelelően kihasználni, ha összefogunk. Itt most ez történt, meg fogjuk erősíteni Bulgária és Törökország határát, amivel megerősítjük az EU külső határát is – mutatott rá Pintér Sándor.

 

Jelentősen csökkent az illegális migráció Ausztria felé

Gerhard Karner osztrák belügyminiszter szerint ma egy határvédelmi csomagot állítottak össze, amivel egy további fontos lépést tettek a megfelelő irányba. Ezzel a csomaggal Ausztria elérte célját, így az ország és Európa biztonságossá válik. Felidézte: 2022. december 8-án Hollandia és Ausztria a schengeni övezet bővítése ellen szavazott, mert abban az időpontban a rendszer nem működött. Az elmúlt két évben együtt közös intézkedéseket hoztak, amelyekkel kijavították a rendszert.

Az osztrák vétó idején évente hetvenezer elfogás volt a magyar–osztrák határon, ez a szám ma háromezerre csökkent, és a nulla felé haladnak, csak ez lehet a cél.

– Helyes úton járunk, de ez nem ok arra, hogy ölbe tett kézzel nézzük tovább a helyzetet. További intézkedéseket kell hozni, melyek közül a legfontosabb a közös kontingens a török–bolgár határon, illetve a Magyarország és Románia, valamint a Románia és Bulgária határán zajló határellenőrzés.

Atanas Ilkov bolgár belügyminiszter leszögezte: nagy lépést tettek ma azért, hogy Románia és Bulgária a schengeni övezet teljes jogú tagjai legyenek. Nagy feladat Bulgária számára, hogy garantálja az EU külső határainak a megvédését, ebben a legnagyobb kihívás a bolgár–török határ védelme. Sikerült Bulgárián belül 70 százalékkal leszorítani az illegális migrációt, idén 46 százalékkal kevesebb illegális migránst kaptak el, mint egy évvel ezelőtt, így a Romániával közös erőfeszítések elérték a céljukat. Hozzátette, a görögök szintén részt vesznek az embercsempészbandák semlegesítésében, sok ilyen csoportot sikerült elkapniuk, de jó a törökökkel folytatott stratégiai együttműködésük is.

Egyre jobban csökken az illegális migráció a sikeres határellenőrizetnek köszönhetően (Fotó: Havran Zoltán)

Catalin Predoiu román belügyminiszter fontosnak nevezte, hogy a mai találkozó megállapodással végződjön. Románia célkitűzése az volt, hogy a decemberi ülésre Ausztria megszüntesse a vétóját. Románia szavatolja a biztonságot Európa számára, a schengeni övezetbe lépéssel erősíteni fogja a biztonságot. Befektettek a technológiába a román állami költségvetésből, és kaptak anyagi forrásokat az Európai Bizottságtól is, továbbá olyan mentalitást alakítottak ki, amely felelősséggel áll hozzá a román és az európai határok biztonságához. Hangsúlyozta: Románia is hozzájárul a kontingenshez a török–bolgár határon, ahol eddig is szoros volt az együttműködés a határrendészekkel.

Ylva Johansson uniós belügyi biztos gratulált Pintér Sándornak, mivel a magyar belügyminiszter nagyon elkötelezett volt a probléma megoldása iránt. A biztos úgy vélekedett, hogy olyan környezetben élünk, amely a biztonságunkra fenyegetést jelent, ezért fokozni kell az együttműködést.

Az a cél, hogy decemberben döntés szülessen a bolgár és román belső határ megszüntetéséről, a bizottság készen áll arra, hogy támogassa ezt a megállapodást.

Románia és Bulgária túl is teljesítette a kritériumokat, mivel 40 százalékkal csökkent az illegális migránsok száma és 80 százalékkal esett vissza a dél-balkáni útvonalról engedély nélküli érkezők száma. A légi határátkelőkön nem voltak fennakadások, minden kiváló mederben zajlik. A román és bolgár állampolgárok megérdemlik, hogy ők is Schengenhez tartozzanak – mondta Ylva Johansson.

Borítókép: Pintér Sándor szerint jó lehetőség van Bulgária és Románia csatlakozására a schengeni övezethez január 1-jétől (Fotó: Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.