A kánikula nemcsak a vendégek, a felfrissülésre várók nagyobb tömegét csábítja a hazai strandokra, fürdőkbe, hanem a hatósági embereket is. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legfrissebb, nyilvánosságra hozott ellenőrzési terve szerint a szervezet revizorai a következő napokban, hetekben a fél országban strandrazziába fognak. Már tart a NAV-os vizsgálódás Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Tolna megyében, akárcsak a Balaton környékén, vagyis Somogyban, Veszprémben és Zalában. De a fővárosi strandok is felkerültek ezen a héten az ellenőrzendő területek adóhatósági listájára. Csongrád-Csanádban és Borsodban a következő hónap elején veszik sorra a kiválasztott helyi fürdőhelyeket.
A strandrazziában a NAV-osok leginkább arra kíváncsiak, hogy a strandok, a fürdők területén működő vállalkozások minden esetben adnak-e nyugtát, számlát a vevőiknek. Lényeges emellett az is, hogy a kereskedők, vendéglátósok megfelelően használják-e az online pénztárgépüket, ahogy minden ellenőrzésnél felmerülhet, hogy az alkalmazottakat szabályszerűen bejelentették-e. Szóba kerülhet ezeken felül a kínált áruk eredete és az, hogy helyesen vezetik-e nyilvántartásaikat a gazdasági szereplők. A hatóság általában a strandok, a fürdők területén vagy az azok közvetlen környezetében működő vállalkozásokat ellenőrzi. A Balatonnál azonban más a helyzet, Zalában és Veszprémben ugyanis a tó környéki településekre is kiterjesztették a szervezett hatósági vizsgálódást.
Matrac, kalap, vízipisztoly és minden más, ami kell. De nem maradhat el a nyugta sem
Fotó: Mirkó István
A mostani ellenőrzéssorozat nemigen lepheti meg a strandolók kiszolgálására szakosodó vállalkozásokat, hasonló akciókat ugyanis minden évben tart az adóhatóság. Az adószabályok betartása – vagy ahogy a zsargont használók mondják: az adózási fegyelem – ezzel együtt sem erőssége mindenkinek. Pontosan megmutatta ezt a NAV tavalyi balatoni razziájának eredménye. A múlt évben egy hónap alatt csaknem háromezer ellenőrzést végeztek az adóhivatal emberei, s leginkább – ahogy most is – a nyugta-, a számlaadást, az alkalmazottak bejelentését, valamint az online pénztárgépek szabályos használatát vizsgálták főként az esti órákban és hétvégén. A NAV-osok tavaly majdnem minden negyedik vállalkozásnál találtak valamilyen szabálytalanságot, ki is szabtak megközelítőleg 115 millió forint mulasztási bírságot. Volt, ahol a nyugtaadás maradt el, de lebukott olyan vállalkozó is, aki feketén foglalkoztatta az alkalmazottait. Kiugróan sok volt az online pénztárgépekkel és a készpénzkészlettel kapcsolatos szabálytalanság: tízből átlagosan hét esetben arra derült fény, hogy kevesebb vagy éppen több pénz van az árusoknál, mint amennyi a kasszába beütött tételek alapján lehetett volna.