Elnök- és parlamenti választásokat tartottak kedden a délkelet-afrikai Malawiban. A szavazók hét elnökjelölt közül választhatnak, de csak háromnak van valós esélye a győzelemre: közéjük tartozik a 2014 óta hivatalban lévő elnök, Peter Mutharika és Saulos Chilima alelnök, valamint Lazarus Chakwera ellenzéki vezető.

Megfigyelők szerint szoros versenyre lehet számítani, a voksolás eredményét nyolc napon belül fogják közzétenni. A választáson nagyjából 6,8 millió regisztrált szavazó adhatta le a voksát. Az ENSZ adatai szerint Malawi a világ húsz legszegényebb országa közé tartozik. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) közlése szerint a mintegy 18 milliós lakosság hetven százaléka napi két dollárnál kevesebből él.
A választási kampányban fontos szerepet játszott az élelmiszer-biztonság kérdése – részben azért is, mert az Ida ciklon márciusi pusztítása jelentős károkat okozott az országban. Az ENSZ adatai szerint a heves viharok és az azokat követő áradások mintegy 870 ezer embert érintettek, illetve nagyjából 87 ezer embernek kellett elhagynia lakhelyét.