Máig kísérti Franciaországot a ruandai népirtás

A volt francia kormányfő továbbra is tagadja felelősségét az afrikai vérontásban.

2021. 04. 15. 21:12
A genocídium áldozatainak ruhái egy 2019-ben feltárt tömegsírnál a főváros, Kigali környékén Fotó: Kurokava Dai Forrás: MTI/EPA–Kurokava Dai
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Franciaországnak nem kell bocsánatot kérnie a ruandai népirtásért – hangzott el a minap Édouard Balladur korábbi francia miniszterelnöktől a France 24 állami televízió adásában.

Az 1993 és 1995 között kormányzó politikus elutasította a március végén nyilvánosságra hozott francia jelentés eredményét, amely szerint Franciaországot súlyos felelősség terheli a nyolcszázezer ember életét követelő 1994-es események miatt.

Édouard Balladur, Franciaország miniszterelnöke a ruandai népirtás idején
Fotó: Thomas COEX / AFP

Balladur szerint igazságtalan Franciaországot bírálni, miközben az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) és más országok sem léptek közbe, hogy megakadályozzák a tuszi népcsoport ellen elkövetett tömeges, egyes becslések szerint egymillió életet követelő mészárlást.

– Mindent megtettem annak érdekében, hogy ne hibáztassák Franciaországot a passzvitásáért és a közömbösségéért – jelentette ki a volt kormányfő.

Az Emmanuel Macron francia elnök által két éve felállított vizsgálóbizottság ugyanakkor úgy találta, hogy Párizs túl lassan reagált a vérontásra, és vak volt a mészárlások előkészületeivel kapcsolatban.

A történészekből álló testület ennek ellenére kimondta azt is, hogy Franciaországot nem terheli bűnrészesség vádja. Az Elysée-palota reméli, hogy a jelentés visszafordíthatatlan megbékélési folyamathoz vezet Franciaország és Ruanda között, hiszen a vádak, miszerint Párizs részese volt a bűnténynek, évek óta mérgezik a két ország viszonyát. Ruanda két népcsoportja, a hutuk és a tuszik között már 1990-től polgárháború zajlott. A tuszik ellen 1994 áprilisa és júliusa között végrehajtott népirtáshoz viszont az adta a végső indítékot, hogy megölték Juvénal Habyarimana egykori hutu elnököt – aki egyébként szoros kapcsolatban állt Párizzsal.

– Francois Mitterrand elnök közvetlen tanácsadói tudták, hogy a ruandai szövetségeseik népirtásra készülnek a tuszik ellen. Ehhez képest a francia államfő úgy döntött, továbbra is támogatja a hutukat, mivel úgy gondolta, hogy ezzel Franciaország geopolitikai helyzetét segíti. A ruandaiak csak gyalogok voltak a geopolitika játszmájában

– jelentette ki a népirtás évfordulója alkalmából tartott beszédében Paul Kagame ruandai elnök, a tuszi lázadók egykori vezetője. Az elnök beszédében bírálta a francia tisztségviselőket, akik évtizedeken keresztül próbálták leplezni a felelősségüket.

– Nagyon fontos lépés ez a jelentés ahhoz, hogy mindannyian megértsük, mi történt – tette hozzá Kagame. Az államfő elmondta, hogy a ruandai hatóságok is közzéteszik a saját jelentésüket még ebben a hónapban.

– Az a fontos, hogy folytassuk az együttműködést az igazság feltárása érdekében – hangsúlyozta.

Vincent Duclert, a francia vizsgálóbizottságot vezető történész megerősítette, hogy Franciaország egykori politikusainak fontos volt a ruandai befolyásuk megőrzése, ami arra késztette őket, hogy fegyverekkel és katonai kiképzéssel támogassák Habyarimana elnököt és szövetségeseit a népirtást megelőző években. A bizottság kétéves munkája alatt csaknem nyolcezer, 1990 és 1994 közötti archív dokumentumot nézett át – többek között Mitterrand és Balladur irodájának aktáiból.

– A történtekről folytatott vita harminc éven át tele volt hazugsággal, erőszakkal, manipulációval és fenyegetéssel. Itt az ideje, hogy elmondjuk az igazságot, amely remélhetőleg párbeszédet és megbékélést szül Ruandával és Afrikával

– nyilatkozta Duclert.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.