Bejelentette lemondását Stefan Löfven svéd miniszterelnök

Ha a parlamentnek nem sikerül megegyeznie a politikai pártokkal, ősszel választásokat tartanak.

Magyar Nemzet
2021. 06. 28. 12:29
LFVEN, Stefan
Stockholm, 2020. április 22. Stefan Löfven svéd miniszterelnök a koronavírus-járvány elleni védekezésrõl tartott stockholmi sajtóértekezleten 2020. április 22-én. MTI/EPA/TT Hírügynökség/Anders Wiklund Fotó: Anders Wiklund
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejelentette lemondását hétfőn a svéd kormányfő, a napokban a különböző svéd pártok fognak egymással tárgyalni és igyekeznek új kormányt alakítani, elkerülve az előre hozott választás kiírását. Stefan Löfven június 21-én veszítette el a Svéd Demokraták (SD) nevű radikális jobboldali párt által a miniszterelnök ellen benyújtott benyújtott bizalmatlansági indítványt a parlamentben, és a rendelkezésére álló egy hét alatt nem sikerült megoldania a kormányválságot, amely a lakásbérleti díjak szabályozásának tervbe vett reformja miatt alakult ki.

– Ez a legnehezebb politikai döntés, amit meghoztam

– nyilatkozta Löfven a lemondását bejelentő sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, olyan döntésre törekedett, mely Svédország érdekét szolgálja.

Ez volt az első alkalom Svédországban, hogy bizalmatlansági indítvánnyal a törvényhozás megvonta a bizalmat a miniszterelnöktől. A szociáldemokrata politikus lemondásával a törvényhozás elnökének, Andreas Norlennek a vezetésével tárgyalások kezdődnek egy esetleges új kormány megalakításáról. A 349 fős parlamentben Löfven szociáldemokrata pártjának van a legtöbb, száz képviselője. Stefan Löfven 2014-ben lett miniszterelnök, a legutóbbi, 2018-as választások után a zöldekkel megalakított kisebbségi kormány élén állt, külső támogatásra szorulva. A kabinet ügyvivőjeként a helyén marad, amíg a parlament elnöke tárgyalásokat folytat a svéd pártok vezetőivel, amennyiben azonban nem sikerül az új kormány megalakítása, megtarthatják az előre hozott választást, várhatóan idén szeptemberben.

– A soron következő választásig egy év van hátra, azonban tekintettel a rendkívüli járványhelyzetre és az ezzel járó kihívásokra, az előre hozott voksolás megtartása nem lenne a legjobb Svédország számára

– magyarázta a lemondatott miniszterelnök, aki egyébként bírálta a Svéd Demokratákat, mondván, ők a felelősek a jelenlegi kormányválságért.

Korábbi hírek szerint nem zárható ki Stefan Löfven lemondatott miniszterelnök újbóli jelölése sem
Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Anders Wiklund

Annie Lööf, a szociáldemokrata–zöld kormányt kívülről támogató liberális Centrum Párt vezetője már a múlt héten közölte, újra akarják tárgyalni a Szociáldemokrata Párt és a Zöld Párt, valamint a Centrum Párt és a Liberálisok között a 2018. szeptemberi választások után, 2019-ben létrejött „januári megállapodást”, amely lehetővé tette Löfven számára a kormányalakítást a Centrum Párt és a Liberálisok külső támogatásával. A konzervatív Szövetség koalíció ugyanakkor jelezte: támogatnák Löfvent a kormány élén, de nem akarnak összefogni a radikális jobboldali Svéd Demokratákkal, sem pedig a Baloldali Párttal. A Svédország második legnagyobb pártjának számító, konzervatív Mérsékelt Párt részéről jelezték, hogy vezetőjüket, Ulf Kristenssont szánják a miniszterelnöki tisztségre. Egyik oldal sem szeretne együttműködni az általuk szélsőségesnek tartott SD-vel.

Elemzők rámutatnak arra, hogy a legutóbbi, „januári megállapodás” nevet kapó kormányalakítási tárgyalások négy hónapig tartottak. A törvényhozás jelenlegi összetételében nagyjából egyenlő szavazattal bírnak a baloldali tömörülések és a jobbközép pártok, közvélemény-kutatók pedig nem számítanak jelentős változásra e tekintetben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.