– Természetesen mindegyik íj veszélyes eszköz, még akár egy gyerekíjnak is lehet olyan átütő ereje, hogy komoly sérülést okozzon. Gondoljunk csak bele: ha a szilárd vesszőfogókba több centiméterre befúródnak a nyílvesszők, akkor mit csinálnak az emberi testtel? De a fontosabb kérdés az, hogy milyen nyílhegyet használtak? – latolgatta lapunk megkeresésére Zombor Csaba, hogy vajon milyen fegyverrel támadhatott az elkövető Norvégiában. A fegyvermester elmondása szerint ugyanis nagy különbség van például egy gyakorlóhegy és egy vadászhegy között. – A gyakorlóhegy leegyszerűsítve egy fémkúp, ami persze hegyes, de inkább csak lyukaszt. Ha nem éppen artériát ér, akkor egy találat aligha lesz végzetes.
A fegyvermester szerint értő kezekben gyilkos fegyver az íj
A norvég merénylet apropóján szakértő nyilatkozott lapunknak arról, hogy mit lehet tudni a vadászíjakról.

Ezzel szemben a vadászathoz használt hegyen borotvaéles pengék vannak. Egy ilyennel szinte bárhol találják el az állatot, a vérveszteségtől hamarosan elpusztul. Akár néhány perc is elég, hogy elvérezzen
– magyarázta a különbségeket.
Annak ellenére, hogy az íj könnyen gyilkos fegyverré válhat, a jogszabályok nem kötik engedélyhez a vásárlását, bárki vehet egyet az üzletekben. Magyarországon ugyanakkor közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek minősül – hasonlóan a rugós késhez, a dobócsillaghoz, a parittyához, az ólmosbothoz vagy éppen gázspray-hez –, ami azt jelenti, hogy tárolására, szállítására és használatára szigorú szabályok vonatkoznak. A fegyvermester elmondása szerint ők a vevőket tájékoztatják is ezekről, de az már a tulajdonos felelőssége, hogy mit csinál a fegyverrel.
Zombor Csaba arra is rámutatott, hogy az íj használatának a magabiztos elsajátításához legalább hónapok, de inkább évek gyakorlása kell. Ha valaki tehát embereket talált el, akik ráadásul feltehetőleg menekültek, akkor bizonyos, hogy gyakorlott íjászról lehet szó. Elmondása szerint ezalól kivételt jelenthet, ha valójában számszeríjjal támadtak, amely ebben a tekintetben inkább a lőfegyverekhez hasonlít. – A számszeríj újratöltése viszont sokkal körülményesebb, lassabb. Egy gyakorlott íjász viszont tíz másodperc alatt 4-5 célzott lövést is képes leadni – tette hozzá.
Borítókép: Az egyik helyszínt biztosító rendőr Kongsbergben 2021. október 14-én, miután az előző nap egy muzulmán vallásra áttért dán férfi íjjal és más, egyelőre nem meghatározott fegyverekkel öt embert megölt, kettőt megsebesített a norvég fővárostól, Oslótól mintegy 80 kilométerre délnyugatra fekvő városban
Fotó: MTI/EPA/NTB/Terje Bendiksby
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Újabb részletek derültek ki Von der Leyen kínai buszoztatásáról
A pekingi vezetés helyre tett a meglepett uniós vezetőket.

Szijjártó Péter fontos bejelentést tesz – kövesse nálunk élőben
A magyar külgazdasági és külügyminiszter a Harcosok Órája keddi vendége.

Von der Leyen alkujába így rokkan bele Európa
A bizottsági elnök lépései mögött ott van az ukrán érdek.

New York: több halottja van a lövöldözésnek + videó
Négy ember, köztük egy 36 éves rendőr is életét vesztette, mielőtt a támadó öngyilkosságot követett el.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Újabb részletek derültek ki Von der Leyen kínai buszoztatásáról
A pekingi vezetés helyre tett a meglepett uniós vezetőket.

Szijjártó Péter fontos bejelentést tesz – kövesse nálunk élőben
A magyar külgazdasági és külügyminiszter a Harcosok Órája keddi vendége.

Von der Leyen alkujába így rokkan bele Európa
A bizottsági elnök lépései mögött ott van az ukrán érdek.

New York: több halottja van a lövöldözésnek + videó
Négy ember, köztük egy 36 éves rendőr is életét vesztette, mielőtt a támadó öngyilkosságot követett el.