Az olasz és a finn társadalmakban él a legtöbb 65 év feletti ember
A brit Aging in Place szervezet azt vizsgálta, hogy mely társadalmak idősödnek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 38 országa közül a leggyorsabban, azaz az adott társadalom mekkora hányada idősebb 65 évesnél. A vizsgálatból kiderült, hogy a legtöbb szépkorú Japánban található, ugyanakkor az ázsiai országon kívül az összes többi ország – egészen a 22. helyig – európai. A dobogóra Olaszország és Finnország került még fel, de előkelő helyen van Görögország, Portugália, Lettország és Franciaország is. Míg a japánok közel 28 százaléka 65 év feletti, addig ez a szám Olaszországban 23,4 százalék, míg Finnországban 22,5 százalék. Magyarország a 11. a sorban, ahol a 65 felettiek aránya 20,1 százalék.
Az OECD-országok közül Japánban a legmagasabb a születéskor várható élettartam: 84,7 év. Az egyik ok, amiért ilyen magas az idősek aránya , az a második világháború utáni nagy népességrobbanás, ugyanis 1947 és 1949 között rendkívül sok gyerek született, amit egy hosszú ideig tartó alacsony születésszám követett. Olaszország második helye azzal magyarázható, hogy az elmúlt tíz évben nagyon kevés gyermek született az országban, így az idősek dominanciája erősebb a statisztikában. Finnország harmadik helyezése is a háború utáni időszakhoz vezethető vissza, amikor szokatlanul sok gyermek született, akik most rohamos tempóban növelik a társadalom átlagéletkorát.
Forrás: HBI
Gázellátási válság miatt adott ki elsőfokú riasztást Németország
Németország szerdán elsőfokú riasztást adott ki a Németországban esetlegesen bekövetkező földgázhiány miatt. Az aggodalmakat az váltotta ki, hogy míg Oroszország – a nyugati szankciókra részben válaszolva és részben azok által kényszerítve – energiaexportjában rubelelszámolásra térne át, addig a G7-országok vezetői bejelentették, hogy a hatályos szerződések fizetési feltételeinek egyoldalú, az orosz fél által történő megváltoztatása elfogadhatatlan számukra.
Az elsőfokú riasztást bejelentő német gazdasági miniszter, Robert Habeck elmondta, hogy a minisztérium egyik tárgyalójában krízisközpontot hoznak létre. A csoport tagjait minisztériumi szakértők, a német energiaszabályozó testület tagjai és a magánszféra szakemberei alkotják. Habeck kiemelte, hogy az elsőfokú riasztás az ország háromlépcsős riasztási rendszerének az első, kifejezetten a megelőzést célzó fokozata. Az intézkedés célja pedig, hogy a krízisközpont az ország energiaellátásának biztonságát garantálja és koordinálja.
A német gáztározók feltöltöttsége mindössze 25 százalékos, ami azt jelenti, hogy az orosz gázáramlás hirtelen leállítása súlyos következményekkel járna Németországban. A Kreml kedden bejelentette, hogy a G7-országok tiltakozása ellenére az orosz földgáz a jövőben csak rubelelszámolásban lesz elérhető.
Forrás: aljazeera.com