Az amerikai Pentagontól kért segítséget Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója, vezérigazgatója az Ukrajna fölé telepített, internetkapcsolatot biztosító műholdak további finanszírozása érdekében. A CNN amerikai hírcsatorna értesülései szerint ugyanis több tízmillió dollárnyi támogatásra lenne szüksége az üzletembernek ahhoz, hogy továbbra is működjenek a Starlink műholdak a háború sújtotta országban.
Az üzletember még szeptemberben levelet küldött az amerikai védelmi minisztériumnak, amelyben közölte, nem tudja tovább finanszírozni a Starlink szolgáltatást. Azt kérte, a Pentagon vegye át a Starlink kormányzati és katonai felhasználásának költségeit, amelyek a következő tizenkét hónapban közel 400 millió dollárra is rúghatnak
– adta hírül a CNN.
Az üzletember levelében úgy fogalmazott, „nem vagyunk abban a helyzetben, hogy további terminálokat adományozzunk Ukrajnának, vagy, hogy határozatlan ideig álljuk a meglévő terminálok költségeit”. Kijev azonban további támogatásokra számított: a CNN egy korábban be nem jelentett kérésről is hírt adott, miszerint júliusban az ukrán hadsereg parancsnoka, Valerij Zsaluzsnyi mintegy nyolcezer Starlink terminált kért Musktól, mondván, naponta mintegy ötszáz semmisül meg.
A SpaceX rettenetesen nehéz döntések előtt áll. Nem hiszem, hogy pénzügyileg képesek lennénk további terminálokat vagy szolgáltatásokat nyújtani, ahogy azt a tábornok kérte
– reagált az ukrán kérésre a vállalat.
Elon Musk vállalata ez idáig mintegy háromezer Starlink műholdat vetett be Ukrajna felett húszezer kezelőegységgel, így biztosítva internetet a lakosságnak. Az üzletember pénteken Twitteren közölte, mindez 80 millió dollárba került vállalatának, ám ez az összeg év végére a százmillió dollárt is meghaladhatja. Az első műholdas egységek tavasszal érkeztek meg a háború sújtotta országba: Mihajlo Fedorov ukrán miniszterelnök-helyettes egyenesen Elon Muskhoz fordult segítségért, miután az orosz támadás következtében egyre több probléma merült fel a mobiltelefon- és internethálózattal.
A Starlink műholdak segítségével azonban az ukrán katonák továbbra is kapcsolatban tudtak maradni. A hadsereg szerint pedig a műholdakra még nagyobb szükség van, miután sikerült visszaszorítaniuk az orosz csapatokat. A napokban a Financial Times brit gazdasági napilap azonban kimaradásokról számolt be, amelyek egy magas rangú ukrán tisztviselő szerint „katasztrofális kommunikációs problémákat eredményeztek”.
Borítókép: Elon Musk, a Tesla Motors amerikai elektromosjármű-gyártó és a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat vezérigazgatója (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)