Az összes határátkelőhely közül a Bobrowniki bonyolította le a legnagyobb teherszállító forgalmat Lengyelország és Belarusz között, ám Varsó annak lezárása mellett döntött, válaszul arra, hogy Minszk nyolcévnyi börtönbüntetést szabott ki Andrzej Poczobut lengyel–belarusz újságíróra, a Belaruszban élő lengyel kisebbség vezetőjére. Noha az elmúlt években sem volt viszályoktól mentesek a lengyel–belarusz kapcsolatok, az elmúlt időszakban újabb diplomáciai csörte kezdődött meg a két ország között. Válaszul ugyanis Minszk megtiltotta, hogy a lengyel teherautók Litvánián és Lettországon keresztül belépjenek Belaruszba, továbbá a hrodnai lengyel konzulátusról két diplomatát is kiutasított. Ám a belarusz döntést Varsó sem hagyta szó nélkül: újabb határátkelőket zárt le a belarusz teherforgalom előtt, beleértve a Kukuryki-Kozlowicze határátkelőt.
A határlezárások eredménye azonban az lett, hogy teherautók százai várakoznak a határ menti utakon, olykor akár 40-50 órás várakozási idővel.
Szerda reggel körülbelül 520 teherautó várakozott arra, hogy Belarusz felől belépjen Lengyelországba, ami mintegy tizenöt órás várakozást jelent. A lengyel oldalon pedig 1400 teherautó állhat
– tájékoztatta szerdán a lengyel sajtót Michal Derus, a lublini adóigazgatási kamara szóvivője. A rendőrség közlése szerin lengyel oldalon több mint negyven kilométeres a teherautókból álló sor, mely Sycyna városáig elér.
Mi történt a lengyel–belarusz kapcsolatokkal?
Minszk és Varsó között 2021-ben romlott meg különösen a viszony, miután Belarusz felől illegális, többek közt afrikai és közel-keleti országokból érkező migránsok próbáltak meg bejutni Lengyelországba. Varsó akkor azzal vádolta Aljakszandr Lukasenka belarusz vezetőt, hogy az Európai Unió destabilizálására használja fel a bevándorlókat. A két évvel ezelőtti határsértésekhez képest 2022-re már mérséklődtek a számok: tavaly mindössze 6127 illegális határátlépést regisztrált a Frontex, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség a belarusz–litván határon. A lengyel hatóságok azonban továbbra is számolnak be illegális határátlépési kísérletekről, ám nagy segítségükre van az a 186 kilométer hosszú, öt és fél méter magas határkerítés, melynek építési munkálatai tavaly júniusban fejeződtek be.
A migráció mellett Varsó szemét az is szúrja, hogy a belarusz vezetés nem bánik jól a lengyel kisebbséggel. A 2019-es népszámlálás adatai azt mutatták, mintegy 300 ezer lengyel él az országban, ám a lengyel kormány nem tartja kizártnak, hogy mára az 1,1 millió főt is elérhette a közösség lélekszáma.
Borítókép: Illusztráció. Csaknem húsz kilométeren át sorakoznak teherautók a Bobrowniki lengyel–belarusz határátkelőhely lengyel oldalán 2021. december 16-án. A lengyel kormány akkor a Belarusz felől érkező illegális migrációra válaszul korlátozta a határátlépéseket (Fotó: AFP/NurPhoto/Dominika Zarzycka)