Joe Biden amerikai elnök kormányának magas rangú tisztviselői megerősítették, a héten olyan titkos háborús dokumentumok kerültek fel a közösségi média csatornáira, amelyek részletesen ismertetik az ukrán hadsereg megerősítésére vonatkozó titkos amerikai és NATO-tervezeteket az orosz csapatok ellen tervezett offenzíva előtt.
Az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) vizsgálja, hogy ki állhatott a dokumentumok kiszivárogtatása mögött, amelyek a Twitteren és az Oroszországban elterjedt, több mint félmilliárd felhasználóval rendelkező Telegram nevű platformon láttak napvilágot.
Tudomásunk van a közösségi médiában megjelent bejegyzésekről szóló jelentésekről, és a minisztérium felülvizsgálja az ügyet
– söpörte le a vádakat a Pentagonról a helyettes-sajtótitkár, Sabrina Singh.
A dokumentumok, amelyek öt hete készülhettek, nem tartalmaznak konkrét haditerveket arról, Ukrajna hogyan, mikor és hol kívánja megindítani az ellentámadást, amely amerikai tisztviselők szerint valószínűleg a következő hónapokban fog bekövetkezni.
Az amerikai iratok betekintést nyújtanak ugyanakkor fegyverszállítási útvonalakba, az ukrán ellentámadásban résztvevő csapatok erősségeiről, és egyéb tervekről ahhoz, mire van szükség egy ellentámadás megindításához.
Olyan részleteket is felfednek továbbá, hogy az Egyesült Államokból Ukrajnába szállított HIMARS-rakétarendszerekkel milyen gyakran tudnak csapásokat végrehajtani az ukrán csapatok.
A New York Times amerikai napilap beszámolója szerint katonai elemzők úgy vélik, mindez Moszkva dezinformációs kampányának része. Szerintük ugyanis a napvilágot látott amerikai dokumentumokat módosították az eredeti verziókhoz képest, túlbecsülve az ukrán háborús halottak számát és alulbecsülve az elesett orosz katonákét.
Azt még egyelőre nem tudták megállapítani a szakértők, hogy a kiszivárgott információnak milyen hatásai lesznek a harcokra. Az ukrán szárazföldi erők parancsnoka március végén helyezett kilátásba egy lehetséges ellentámadást az orosz veszteségekre hivatkozva.