A pedofilok is felfedezték a mesterséges intelligenciát. A BBC brit közszolgálati televízió értesülései szerint ugyanis mesterséges intelligenciát (MI) használnak arra, hogy élethű, gyermekekkel kapcsolatos szexuális visszaéléseket ábrázoló anyagokat készítsenek és értékesítsenek, például előfizetéseken keresztül, közkedvelt tartalommegosztó oldalakon. Az Országos Rendőrfőnöki Tanács (NPCC) szerint „felháborító”, hogy egyes platformok „hatalmas profitot” termelnek, de nem vállalnak „erkölcsi felelősséget”.
A képek készítői a Stable Diffusion nevű mesterséges intelligencia szoftvert használják, amely a művészetben vagy grafikai tervezésben felhasználható képek generálására készült. A program lehetővé teszi, hogy a felhasználók szavakkal leírják, hogy milyen képet szeretnének, majd a program létrehozza azt.
A BBC azonban úgy találta, hogy a programot arra használják, hogy élethű képeket készítsenek gyermekek szexuális zaklatásáról, többek között csecsemők és kisgyermekek megerőszakolásáról.
A brit rendőrség megerősítette, hogy már találkoztak ilyen tartalmakkal. A számítógép által generált képeket ugyanúgy kezelik, mint egy valódi képet, így az ilyen tartalmak birtoklása, közzététele vagy továbbítása is illegális az Egyesült Királyságban.
„Amióta a mesterséges intelligencia által generált képek lehetővé váltak, hatalmas áradat indult el... nem csak nagyon fiatal lányokról van szó, már kisgyermekekről is beszélnek a pedofilok” – nyilatkozta a BBC-nek Octavia Sheepshanks, szabadúszó újságíró.
Ian Critchley, az NPCC vezetője szerint helytelen azt állítani, hogy a mesterséges képek kapcsán nem történik gyermekbántalmazás, ugyanis „egy pedofil a bűncselekmények skáláján a gondolattól, a mesterségesen készített képeken át, eljuthat egy élő gyermek bántalmazásáig is”.
Sheepshanks kutatásában különösen megrázónak találta, hogy „ipari méretekben készítenek gyermekbántalmazásról készült képeket”, sőt az ezeket megosztó csoportokban a tagok „valódi dolgokat rejtő” linkeket is megosztanak egymással.