Visszamondta kormányalakítási megbízását Marija Gabriel, még mielőtt megválasztották volna Bulgária miniszterelnökének: a dokumentumot a volt uniós biztos hétfőn délelőtt nyújtotta be a parlamentben, amely rögzíti, hogy Gabriel nem vesz részt a miniszterelnök-választás parlamenti eljárásában és nem tesz javaslatot a kormány felépítésére, összetételére. Az eddig koalícióban kormányzó jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt kormányfőjelöltje egyben azt is bejelentette, hogy megegyezés hiányában megszakította a tárgyalásokat a már kilenc hónapja kormányzó neoliberális, konzervatív Folytatjuk a Változást (PP) párt képviselőivel.
A két párt között létrejött rotációs megállapodás értelmében Marija Gabriel az első kilenc hónapban külügyminiszteri és kormányfőhelyettesi tisztséget töltött be a Nyikolaj Denkov vezette kabinetben, ám a következő kilenc hónapra csere következett volna.
A rotáció viszont elmaradt, így nagy valószínűséggel előre hozott parlamenti választások következnek, és mindez azt is jelzi, Marija Gabriel hiába hagyta ott uniós biztosi posztját a miniszterelnöki székért.
Az alkotmány értelmében Rumen Radev államfő a tavalyi választáson szereplő két nagy párt képviselőinek kínálja fel a kormányalakítás lehetőségét, amennyiben egyik pártnak sem sikerül a kabinet létrehozása, úgy az államfő maga választja ki, mely harmadik pártból kell kijelölni a miniszterelnök-jelöltet. Amennyiben a harmadik párt is kudarcot vallana, Radevnek előre hozott parlamenti választásokat kell kiírnia.
Mivel a Bojko Boriszov vezette GERB Gabriel visszalépésével lemondott a kormányalakításról, most a tavalyi második helyezett PP-n lesz a sor.
„Terroristákkal és zsarolókkal nem szokás tárgyalni” – kommentálta közösségi oldalán Boriszlav Cekov alkotmányjogász a GERB döntését. A PP egyébként lehetetlen követelésekkel állt elő: az esetleges Gabriel-kormányban Nyikolaj Denkov magának akarta volna megtartani a belügy- és a honvédelmi minisztériumot.