Már több ezer ember menekült el a déli városból, miután az izraeli hadsereg hétfőn megkezdte az általa korlátozottnak nevezett hadműveletet, írja a BBC. Joe Biden amerikai elnök többször is figyelmeztette Izraelt a tervezett hadművelet kapcsán, mondván, hogy azzal Izrael átlépne egy vörös vonalat.
Netanjahu azonban elutasította az amerikai figyelmeztetést, mondván, hogy Izrael tovább fog harcolni.
– Ha kell, egyedül fogunk helytállni. Ha szükséges, a körmeinkkel fogunk harcolni – mondta a miniszterelnök.
Netanjahu az 1948-as, első arab–izraeli háborúra is hivatkozott:
A 76 évvel ezelőtti függetlenségi háborúban kevesen voltunk sokak ellen. Nem voltak fegyvereink. Fegyverembargó volt Izraellel szemben, de nagy lelkierővel, hősiességgel és egységgel közöttünk – és győztünk.
Netanjahu kormánya nyomás alá került, miután az Egyesült Államok felfüggesztette több ezer bomba szállítását, mivel attól tartottak, hogy ezek civil áldozatokat követelhetnek Rafahban. Biden a CNN-nek adott szerdai interjújában még ennél is tovább ment, és azt mondta, hogy ha a támadás folytatódik, felfüggesztené a tüzérségi lövedékek és más fegyverek szállítását is.
Yoav Gallant, Netanjahu védelmi minisztere elutasította az amerikai figyelmeztetéseket, mondván, hogy Izrael ellenségeinek és legjobb barátainak egyaránt meg kell érteniük, hogy az országukat nem lehet leigázni.
– Erősek leszünk, el fogjuk érni a céljainkat – tette hozzá.
Az ENSZ adatai szerint hétfő óta több mint nyolcvanezer ember menekült el Rafahból a folyamatos bombázások elől. Az ENSZ arra is figyelmeztetett, hogy a még mindig a városban menedéket kereső több mint egymillió embernek fogytán az élelme és az üzemanyaga, mert a közeli átkelőkön keresztül nem érkezik segély a városba.
Az izraeli csapatok a művelet kezdetén átvették az ellenőrzést, és lezárták az Egyiptommal közös rafahi átkelőt, az ENSZ szerint pedig túl veszélyes az Izrael felé újra megnyitott Kerem Shalom átkelő. Az izraeli erők közölték, hogy célzott rajtaütéseket hajtanak végre a városban maradt Hamász-sejtek ellen. Az izraeli kormány nem volt hajlandó kizárni egy teljes körű inváziót, ami az Egyesült Államok rosszallását vívta ki, és a fegyverszállítások leállításával fenyeget.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője szerint a Biden-kabinet nem hiszi, hogy a Rafahba való betörés előremozdítaná a Hamász legyőzését, ugyanakkor az amerikai támogatást hangsúlyozta.
Az az érv, hogy eltávolodunk Izraeltől vagy nem vagyunk hajlandók segíteni nekik a Hamász legyőzésében, nem felel meg a tényeknek
– mondta.
A palesztin média szerint két ember meghalt csütörtök délután egy izraeli légicsapásban Rafah al-Dzsineh városrészében, az egyik olyan keleti területen, amelynek kiürítésére utasították a helyi lakosságot az Izraeli Védelmi Erők (IDF), mielőtt megkezdték volna a szárazföldi hadműveletet. A Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád közölte, hogy aknavetőbombákkal és páncéltörő rakétákkal vették célba az izraeli erőket a keleti külvárosban. A Hamász felrobbantott egy Rafahtól keletre lévő, robbanóanyaggal ellátott alagutat, melyben három izraeli katona halt meg.
Az éjszaka folyamán a jelentések szerint legalább öt ember meghalt – köztük három gyerek, egyikük csecsemő –, amikor egy izraeli csapás eltalált egy család házat a nyugati Tal al-Sultan negyedben.
A békeegyezményre vonatkozó remények elhalványulnak
Izrael katonai hadjáratot indított a Gázai övezetben a Hamász megsemmisítésére, válaszul a csoport október 7-i dél-izraeli támadására, amelynek során az izraeli hatóságok szerint mintegy 1200 ember meghalt, 252 embert pedig túszul ejtettek. A terület Hamász vezette egészségügyi minisztériuma szerint azóta több mint 34 900 ember halt meg Gázában. Izrael szerint 128 túsz eltűnt, közülük 36-ról feltételezik, hogy meghalt.
A hét hónapja tartó gázai háború után Izrael kitart amellett, hogy a győzelem lehetetlen Rafah elfoglalása és a Hamász utolsó megmaradt zászlóaljainak megsemmisítése nélkül. A béke reménye, amely a hét elején még közelinek tűnt, elhalványulni látszik.
Az izraeli és a Hamász-küldöttségek csütörtökön távoztak a kairói közvetett tárgyalásokról.