Sebastian Rüter német szociáldemokrata politikusnak egyszerű üzenete van a Brandenburgban, vasárnap új parlamentet megválasztó keletnémet állam számára: szavazzanak a szociáldemokratára, vagy kockáztassák meg az Alternatíva Németországért (Alternative für Deutschland – AfD) párt győzelmét.
– Ez a klasszikus mi vagy ők effektus – mondta Sebastian Rüter, az SPD képviselője a kampány során.
„Az emberek, remélem, felismerik, hogy a szociáldemokraták lehet az egyetlen erő, amely megállíthatja az AfD-t” – hangsúlyozta a baloldali politikus a Financial Times szerint. A szociáldemokrata képviselő kerületében többen azt mondták: vasárnap biztosan az SPD-re szavaznak.
„Nincs más választásunk.”
A brandenburgi tartományi választásra három héttel a két másik keleti tartományban megtartott voksolás után kerül sor, amelyek megzavarták a német politikát – írta a lap. Az AfD lett a győztes ugyanis Türingiában, amely Németország háború utáni történetében az első alkalom. Az AfD a szomszédos Szászországban is nagyot nyert, a második helyen végzett a jobbközép Kereszténydemokrata Unió után.
A jelenlegi közvélemény-kutatások szerint az AfD nyer vélhetőleg Brandenburgban is, ami rendkívül kínosnak bizonyulhat Olaf Scholz és pártja, a Sziciáldemokrata Párt számára. Brandenburg az egyetlen állam ugyanis az ország keleti részén, ahol az 1990-es német újraegyesítés óta az SPD megszakítás nélkül az élen áll.
A szociáldemokraták harmatos eredménye a tartományban tovább gyengítheti Scholz egyébként is rendkívül népszerűtlen szociáldemokrata, zöld és liberális kormánykoalícióját, és alááshatja belső támogatottságát, hogy a jövő évi Bundestag-választáson másodszor is induljon a kancellári posztért.
A legutóbbi brandenburgi közvélemény-kutatás alapján csökken a különbség az SPD és az AfD között, amely politológusok szerint annak is betudható, hogy a szavazók látják a szászországi és türingiai választási eredmények után, hogy milyen nehéz lesz ott működőképes kormányt alakítani.
Dietmar Woidke, Brandenburg szociáldemokrata miniszterelnöke is azzal fenyegetőzött, hogy lemond, ha vasárnap az AfD végez az első helyen. Martina Weyrauch, a Brandenburgi Politikai Oktatási Központ igazgatója szerint ez kockázatos lépés, de a taktika működhet.
„Sok vidéki közösség Brandenburgban stabilitásra vágyik, ezért sokan fognak erre szavazni a folytonosság érdekében” – mondta.
A politológus szerint az ok egyértelmű: a német újraegyesítésből fakadó félelmek.
A brandenburgi polgárok még emlékeznek az 1990-es évek felfordulására, amikor nagyon sokan elvesztették a munkájukat, és félnek, hogy ez esetleg megismétlődhet
– mondta Weyrauch. A brandenburgi miniszterelnök stratégiája azonban akkor is kockázatos lehet, ha a pártja nyer. Az SPD győzelme problémás lehet, ha a koalíciós partnerek (mint a Zöldek) az 5 százalékos küszöb alá esnek. A Szociáldemokrata Párt ekkor a baloldali populista Sahra Wagenknecht Szövetséggel (BSW) tudna csak kormányt alakítani.
„Woidke és az SPD olyan, mint egy vámpír, amely kiszívja a vért az összes többi demokratikus pártból” – mondta Benjamin Lassiwe újságíró, aki évek óta foglalkozik Brandenburg politikájával.
Az SPD próbál helyi szinten szimpatikus kampányt folytatni, de a választók elégedetlensége a kormánykoalícióhoz kötődően – az infláció, a magas energiaárak és a drága klímapolitika miatt – egyre nő.
„Látható, hogy a solingeni késes támadás után az AfD hatalmas előnyt ért el” – mondta az újságíró.