Az USA Today egyik friss véleménycikke azt vizsgálja, miért szavazott Trumpra milliók mellett az amerikai férfiak túlnyomó többsége, különösen a latino közösségekben és a munkásosztály körében.
A cikk szerint Trump a férfiak számára azt az üzenetet közvetítette, hogy nem csupán meghallgatja őket, hanem valóban fontosnak és szükségesnek tartja őket az amerikai társadalom számára.
A cikk rávilágít, hogy a demokrata narratívában, különösen az elmúlt évek progresszív diskurzusában, a férfiak szerepe gyakran „toxikus maszkulinitásként” van feltüntetve, és sok esetben a férfiak felelősségét hangsúlyozzák a társadalmi problémákban. A szerző szerint Trump és alelnöke, J. D. Vance ezzel szemben olyan értékeket képviseltek, amelyek megbecsülték a férfiak munkáját, kitartását és családi szerepét.
Trump sikerét különösen a latino férfiak növekvő támogatottsága jelezte.
Míg 2020-ban a latino férfiak 59 százaléka Joe Bidenre szavazott, addig a 2024-es választásokon már Trump mellett döntöttek 55 százalékban, ezáltal jelentős, 19 százalékpontos növekedést hozva a volt elnök javára.
Az elemzés szerint ez a drámai elmozdulás a határ menti helyzetnek köszönhető: a Biden–Harris-kormány elhanyagolta a határ biztonságát, ami a texasi határ menti latino közösségeket aggodalommal töltötte el. Trump kampányában erre a problémára kínált megoldást, és ígéretet tett arra, hogy fokozza a határ védelmét, amit a helyi szavazók komolyan is vettek.
A texasi Starr megye például, ahol a lakosság többsége latino, 76 százalékpontos elmozdulást mutatott Trump javára 2016 óta.
Ez az eredmény rámutat arra, hogy a határ mentén élők, akik közvetlenül tapasztalják a migráció hatásait, támogatják Trump szigorúbb migrációs politikáját, amelyet a demokraták elhanyagoltak.
A szerző szerint Trump sikerének másik fontos tényezője az volt, hogy a gazdasági kérdéseket a munkásosztály szempontjából közelítette meg. A kampányában olyan témákat emelt ki, mint az infláció és a megélhetési költségek emelkedése, amelyek a munkásosztály és a középosztály számára jelentős terhet jelentenek.
A cikk arra is kitér, hogy Trump tudatosan figyelt a képzetlen férfiakra, akik az infláció hatásait első kézből tapasztalják. Azok a férfiak, akiknek nincs felsőfokú végzettsége, és akiknek az életét közvetlenül érinti az élelmiszerárak és a lakhatási költségek emelkedése, szavazatukkal Trump mögé álltak, mert azt érezték, hogy ő érti és képviseli a problémáikat.
Trump kampánystratégiája az is volt, hogy a népszerű online felületeket használja a fiatal férfiak elérésére, például Joe Rogan podcastműsorán való részvételével, ami rendkívüli sikert aratott: Trump szereplését több mint 46 millióan nézték meg. Kamala Harris ugyanakkor inkább a női közönséget célozta meg, ami a cikk szerint sok fiatal férfit elidegenített.
Trump mellett J. D. Vance alelnökjelölt szerepét is kiemeli a szerző. Vance az első millenniumi generációs alelnök, maga is egy új konzervatív férfiideál megtestesítője: egy fegyvertartó, volt katona, aki ugyanakkor a családját is kiemelten fontosnak tartja. Az ő karaktere egyszerre közvetíti a hagyományos és modern férfiértékeket, ami szintén Trump mellé állította a szavazókat.
A cikk szerint Trump és Vance kampánya azokra az értékekre épült, amelyeket az amerikai férfiak hosszú idő óta nélkülöztek a politikai közéletből.
A férfiak fontosak, és nélkülözhetetlenek!
– ez az üzenet Trump és Vance részéről hatalmas pozitív visszhangot váltott ki a férfi szavazókból, akik évek óta úgy érzik, hogy a progresszív narratíva félreértelmezi és elnyomja szerepüket a társadalomban.
Borítókép: Donald Trump üdvözli támogatóit a latin közösség vezetőivel folytatott kerekasztal-beszélgetésen a floridai Miamiban 2024. október 22-én (Fotó: AFP)