Bassár el-Aszad bukása után betekintést nyerhetünk a szíriai rejtett világba, írja a német Merkur.
Néhány nappal Aszad menekülése után a közösségi médiában olyan videók keringenek, amelyek kiterjedt alagútrendszereket mutatnak. Ezek állítólag Mahir al-Aszad, a szíriai vezető testvérének birtoka alatt húzódó földalatti hálózatok. Hosszú lépcsőházak vezetnek le a fényesen megvilágított folyosókra. A különböző videók elhagyatott helyiségeket mutatnak. Erős fémajtók, különböző lakószobák és több méter széles utcák. A földalatti hálózat nagyon jól kiépített. Az egyik videó üres dobozokat mutat a padlón, fegyvertáskákat és a Koránt egy lezárt széf előtt.
Az Open Source Intelligence videója szerint: „A frissen közzétett felvételek Maher al-Aszad, Bassár al-Aszad testvérének föld alatti bunkerét mutatják, amely a damaszkuszi rezidenciája alatt található. Ez az az alagút, ahonnan állítólag elmenekült.”
A szír elnök bukása után családjával Moszkvába menekült, de nem világos, hogy a testvére vele van-e. A közösségi médiában különböző elméletek keringenek a hollétéről. Egyesek azt gyanítják, hogy Irakba menekült.
Mahir al-Aszadot Szíria mészárosa néven ismerik
Mahir al-Aszadot Szíriában jól ismerik brutalitásáról. A Tagesspiegel a „szíriai mészárosnak” nevezte őt egy cikkében, alig néhány hónappal a polgárháború 2011-es kitörése után. A berlini napilap egy kíméletlen parancsnok képét festette le, aki hatalomvágyáról és kegyetlenségéről hírhedt Szíriában.
A szíriai bukott elnök testvére leginkább a szíriai hadsereg negyedik páncélos hadosztályának vezetőjeként volt ismert. Egy elit alakulat, amelynek feladata „Damaszkusz biztosítása és a rezsim védelme minden fenyegetéstől” – írja a Middle East Institute.
Kínzókamrákat keresnek a rezsim leghírhedtebb börtönében
A Damaszkusztól északra fekvő hírhedt Szajdnaja börtönt a szíriaiak a háború alatt „emberi mészárszéknek” nevezték el. Bassár el-Aszad itt tartotta fogva politikai ellenfeleit, brutális kínzásoknak kitéve.
Az Amnesty International információi szerint a börtönben több tízezer embert végezhettek ki törvényes eljárás nélkül. A szíriai polgári védelem is azt feltételezi, hogy a börtönben titkos ajtók és kínzókamrák lehetnek, mely után jelenleg is speciális csapatok kutatnak.