Így foglalták el a lázadók a repülőteret Kongóban + videó

A ruandai csapatok által támogatott M23 lázadószervezet pénteken elfoglalta Bukavu repülőterét és tovább nyomult előre a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti nagyvárosa irányába. Az Etiópiában ülésező Afrikai Unió (AU) közben a tűzszünet betartását szorgalmazta.

Forrás: MTI2025. 02. 14. 22:08
Kongó repülőtere. (Fotó:Anadolu via AFP/2024 Anadolu) Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután januárban villámoffenzívával elfoglalták Észak-Kivu tartomány székhelyét, Gomát és a város nemzetközi repülőterét, a kormányellenes lázadók és a ruandai csapatok folytatták előrenyomulásukat a szomszédos Dél-Kivuban. Helyi források szerint a lázadók körülzárták a területet a Bukavutól mintegy 30 kilométernyire fekvő kavumui repülőtér körül. Lawrence Kanyuka, az M23 szóvivője az írta az X közösségi portálon, hogy a lázadók ellenőrzésük alá vonták a kavumui repülőteret és a környékét a fenyegetés megelőzése érdekében. 

A repülőtér ugyanis veszélyt jelent a polgári lakosságra

– tette hozzá a szóvivő. Félix Tshisekedi kongói elnök a müncheni biztonságpolitikai értekezleten pénteken bírálta a nemzetközi közösséget, mindenekelőtt az ENSZ-t, amiért nem állítják le a lázadók és a ruandai hadsereg agresszióját. 

A lázadók múlt héten egyoldalú tűzszünetet hirdettek, amit a kormány hazugságnak nevezett.

 Az M23 fegyveresei több települést is elfoglaltak Bukavu felé tartva, legutóbb pénteken a Kavumutól hét kilométerre fekvő Katanát. Az Afrikai Unió Bizottsága pénteken a tűzszünet betartására szólított fel az afrikai államfőknek a kongói válságról tartott addisz-abebai tanácskozása után. Az AU éves csúcstalálkozója szombaton kezdődik. 

A három éve tartó konfliktus minapi fokozódása után egy regionális háborútól tartva megszaporodtak a nemzetközi közösségnek a feszültség enyhülésére történő felhívásai. 

A szomszédos Ugandának és Burundinak, de a Dél-afrikai Köztársaságnak is állomásoznak csapatai a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén a kongói hadsereg támogatására. Az ENSZ szerint a legutóbbi erőszakcselekményekben megközelítőleg háromezren haltak meg. Gomában a humanitárius helyzet rendkívül aggasztó. Háromszázötvenezren menekültek el otthonaikból a gomai harcok előrehaladtával, a menekülttáborokat lebombázták és kifosztották, így nincsen fedél a fejük felett – közölte pénteken a világszervezet menekültügyi hivatala.

Borítókép: Kongó repülőtere (Fotó: Anadolu via AFP/2024 Anadolu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.