Magyar Péter egyértelműen Brüsszel szájíze szerint akar politizálni

A frakciófegyelem fontos a hatékony politizálás szempontjából, de nem járhat a nemzeti érdekek érvényesítésének ellehetetlenítésével – mondta el az Európai Néppárt (EPP) a napokban napvilágra került belső szabályzatával kapcsolatban Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője. Magyar Péter egyértelműen Brüsszel szájíze szerint akar politizálni – emelte ki az elemző. Az EPP szabályzata nemcsak a demokrácia, hanem az uniós működés alapelveivel is ellentétes.

2025. 04. 03. 7:08
Magyar Péter és Manfred Weber Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Néppárt (EPP) kiszivárgott belső dokumentuma egyértelmű iránymutatásokat tartalmaz a frakció tagjai, így a Tisza Párt számára arról, hogy a Manfred Weber politikai irányvonalát kell követniük, különben hátrányok érik őket – mondta el lapunknak Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője.

Lajkó Fanni szerint Magyar Péter Brüsszel szájíze szerint akar politizálni
Lajkó Fanni szerint Magyar Péter Brüsszel szájíze szerint akar politizálni (Fotó: AFP)

A dokumentum lényegében arra ösztönzi a képviselőket, hogy a frakció által elfogadott politikai álláspontokat kövessék, ami az Európai Néppárt esetében két dolgot jelent: hűségesküt tenni Ukrajna támogatása mellett, folytatni a jogállamisági boszorkányüldözést a nemzeti kormányok ellen, akár ellehetetlenítve a nemzeti érdek érvényesítését a fontos uniós intézményekben

– fogalmazott az elemző.

A nyilvánosságra került szabályok szerint, ha egy képviselő nem igazodik a pártcsalád irányvonalához, akkor megvonhatják tőlük az Európai Parlamentben a felszólalás lehetőségét vagy fontosabb pozícióktól is eleshetnek, például nem lehetnek egy adott ügy jelentéstevői.

Egy efféle frakciófegyelem fontos lehet a hatékony parlamenti működés szempontjából, főleg a patrióta jobboldal folyamatos erősödése mellett. Ezt Manfred Weberék is nagyon jól tudják, ezért elvárás minden tagpárt felé a közös szavazás még akkor is, ha egyébként egy képviselő nem kötelezhető arra, hogy hogyan döntsön

– emelte ki Lajkó Fanni.

Forrás: YouTube

Magyar Péterék a politikailag fontos kérdésekben mindig meghunyászkodtak: részt vettek a vitákon, de soha nem szavaztak.

Hiába nem nyomnak rá az igen gombra, amikor Ukrajna támogatásáról van szó, a véleményük feltűnőbb nem is lehetne: ukrán zászlós pólókban flangálnak az Európai Parlament épületében, valamint háborúpárti határozat előterjesztőjeként szerepel Magyar Péter neve, még ha utólag ki is húzatta magát

– hívta fel a figyelmet az elemző.

Magyar Péter, mint az EPP tagja, egyértelműen Brüsszel szájíze szerint akar politizálni

– hangsúlyozta Lajkó Fanni.

Manfred Weber még tavaly világossá tette: csak azok a pártok kapnak helyet a néppártban, akik teljes mértékben támogatják Ukrajna uniós csatlakozását, a fegyverszállítást, és az európai adófizetők pénzének további pazarlását. A néppárt olyanokat vár, akik készségesen folytatják a patrióta kormányok megbüntetését, mert azok nem Brüsszel, hanem a nemzetük érdekeit képviselik. Ebbe a sorba állt be Magyar Péter is. Ha nem eszerint cselekszenek, korlátozzák az európai parlamenti tevékenységüket – magyarázta az elemző.

Azt se feledjük, hogy a Tisza rendezvényeinek legfőbb támogatója az EPP, tehát ha nem a kívánt irányba mozdulnak, még ezt a forrást is elveszíthetik

– húzta alá.

Lajkó Fanni szerint Magyar Péter és pártja pontosan azt teszik, amit az Európai Néppárt elvár tőlük: teljes mértékben alávetik magukat Brüsszel politikai irányvonalának. Az EPP szabályzata nemcsak arra kötelezi őket, hogy Ukrajna uniós csatlakozását támogassák, hanem arra is, hogy támogassák a jogállamisági eljárások folytatását a nemzeti kormányok ellen. Ezzel pedig lényegében lehetetlenné teszik a nemzeti érdekek érvényesítését az uniós intézményekben.

Ez Magyar Péter fordításában úgy szól, hogy »egy nagyon pici szuverenitásról le kellene mondani«. Hogyan képviselhetnék a nemzeti érdekeket, amikor a saját politikájuk épp a nemzeti szuverenitás gyengítésére irányul? A válasz egyszerű: sehogy. Ők azok, akik a brüsszeli elit akarata szerint szembe mennek a magyar nemzeti érdekekkel

– szögezte le.

A frakciófegyelem természetesen lehetséges és elvárható is egy politikai csoporton belül, de ez nem járhat olyan szankciókkal, amelyek a tagok nemzeti érdekeinek képviseletét akadályozzák – vélekedett az elemző. Ha a frakciófegyelem eszközei arra vezetnek, hogy a képviselők nem tudják érvényesíteni saját országuk érdekeit vagy szembemennek a nemzeti szuverenitás védelmével, akkor ez nemcsak a demokrácia, hanem az uniós működés alapelveivel is ellentétes. Magyar Péteréket azonban ez látszólag nem zavarja, hiszen Manfred Weber az ő legnagyobb kampányfőnöke és támogatója – mutatott rá Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője.

Borítókép: Magyar Péter és Manfred Weber (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.