Németország: a koalíciós megállapodás irányváltást ígér a migrációban

Berlinben bemutatták az új német kormányzás alapjául szolgáló koalíciós szerződést. A dokumentum Németország gazdasági megerősítésére, a migráció kezelésére és a digitalizáció előmozdítására tesz kísérletet. A CDU, az SPD és a CSU közötti megállapodás több mint egy hónapos tárgyalássorozat után jött létre, és Friedrich Merz kancellárrá választásának előkészítését szolgálja.

2025. 04. 09. 17:25
Markus Söder, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, Bajorország miniszterelnöke, Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió elnöke.
Markus Söder, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, Bajorország miniszterelnöke, Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió elnöke. Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többhetes tárgyalások lezárásaként a CDU, az SPD és a CSU vezetői szerdán délután bemutatták közös koalíciós szerződésüket Berlinben. A sajtótájékoztatón Friedrich Merz, Markus Söder, Saskia Esken és Lars Klingbeil együttesen ismertették a 143 oldalas megállapodás legfontosabb pontjait, amely Németország jövőbeli kormányzásának alapjául szolgál. A dokumentum célja, hogy új lendületet adjon az ország gazdaságának, miközben határozottabb irányt szab a migrációs és biztonságpolitikai kérdéseknek is.

Németországban megszületett a koalíciós megállapodás
Németországban megszületett a koalíciós megállapodás
Fotó: AFP

Németország gazdasági újjáépítésre készül

A koalíciós szerződésben szereplő gazdasági intézkedések között több adóügyi változás is található. A jövedelemadók és a társasági adók csökkentését a kormány csak fokozatosan, a növekvő bevételek függvényében tervezi bevezetni. Jens Südekum, a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem professzora szerint az adócsökkentések kis lépésekben és késleltetve valósulnak meg, és pénzügyi fedezethez kötöttek. Ugyanakkor azonnali intézkedésként a vállalkozások beruházásait ösztönző értékcsökkenési szabályok javulnak. Joerg Krämer, a Commerzbank vezető közgazdásza kiemelte:

A német ellátási lánc törvényének eltörlése, valamint az infrastruktúra-fejlesztések gyorsítása kedvező irány, de ez még nem jelent valódi gazdaságpolitikai újrakezdést.

A koalíciós szerződés része továbbá a kötelező blokknyomtatás eltörlése, valamint a vendéglátásban alkalmazott áfacsökkentés meghosszabbítása. Ugyanakkor számos szakértő, köztük Monika Schnitzer is csalódottságának adott hangot: 

A pénzügyi egyensúlytalanságot csak tovább mélyíti az anyai nyugdíj kiterjesztése és a nyugdíjszint rögzítése. Ez nem egy növekedési program.

Új biztonsági struktúrák jönnek létre

A koalíció fontos célkitűzése a biztonságpolitikai szerkezet megerősítése. Ennek részeként létrehoznak egy Nemzeti Biztonsági Tanácsot, amely a válsághelyzetek kezeléséért és a stratégiai döntéshozatal koordinálásáért lesz felelős.

A német hadsereg technikai modernizálásának előkészítése is napirendre került. 

A tervek szerint szorosabb kapcsolat jön létre az ipar, a kutatóintézetek és az állami szereplők között a modern katonai technológiák – például drónok, kiberhadviselés és mesterséges intelligencia – bevezetése érdekében.

Társadalmi ügyek és belpolitikai változások

A társadalmi reformokat illetően a koalíció fenntartaná a nyugdíjszintet a jelenlegi 48 százalékos szinten 2031-ig, és kiterjesztené az anyai nyugdíj kedvezményeit minden szülőre. 

Ezen kívül lehetővé tennék a nyugdíjkorhatár utáni munkavállalást havi 2000 eurós adómentes keresetig. 

Emellett a koalíció célja a sürgősségi és mentési szolgálatok, valamint az ápolási rendszer átfogó reformja is. Az egészségügyi rendszerben bevezetnék a háziorvos-alapú ellátást, amely szerint a szakrendeléseket jellemzően csak háziorvosi beutalóval lehetne igénybe venni. Kivételt képeznének az olyan szakterületek, mint a nőgyógyászat vagy a szemészet.

A bemutatón Friedrich Merz hangsúlyozta:

Kemény munka van mögöttünk, de előttünk egy erős terv áll, amellyel előre tudjuk vinni az országot.

Véleménye szerint a koalíciós dokumentum az ország és az emberek jövőjéről szól. Markus Söder hozzátette: 

Ami az asztalon van, azt nemcsak jól lehet képviselni, hanem választ is ad korunk problémáira.

A CSU vezetője szerint az új kormány nem kioktatni és nevelni akar, hanem bátorítani – szerinte ezúttal tényleg gondoskodnak róla, hogy Németország újra meghatározó legyen. Lars Klingbeil, az SPD társelnöke a kompromisszumkészséget emelte ki: 

Világos volt, hogy nem engedhetünk meg magunknak mindent, priorizálnunk kell.

Ugyanakkor hozzátette:

Most már van egy vezérfonalunk.

A migrációval kapcsolatban Markus Söder úgy fogalmazott: lenyűgözőnek tartja, hogy 

sikerült irányváltást elérni a migráció terén – ez egy visszatérés a 2015 előtti állapothoz. A sokéves bizonytalanságnak vége.

Mi következik Németországban?

A szerződés elfogadásához még hátravan az SPD tíznapos tagsági szavazása, míg a CDU egy rendkívüli pártkongresszuson, a CSU pedig elnökségi ülésen dönt a dokumentumról. 

Így a kancellárválasztásra legkorábban május 7-én kerülhet sor.

Borítókép: Markus Söder, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, Bajorország miniszterelnöke, és Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.