A CDU szociálpolitikáért felelős szárnya, különösen a párt munkavállalói szövetsége (CDA), egyre kritikusabban szemléli a tárgyalások menetét.
„A CDU-nak végre el kellene fogadnia, hogy a szociálpolitikai fejlesztések nem a gyengeség jelei, hanem a párt saját céljai is lehetnek” – nyilatkozta Dennis Radtke, a szövetség vezetője.

Radtke egyúttal támogatását fejezte ki Friedrich Merz pártelnök felé. Mint mondta, „azok, akik korábban messiási képességeket tulajdonítottak Merznek, most csalódottak, hogy nem tud a vízen járni – pedig ő csupán felelősségteljes, valóságközeli politikát folytat. Ez súlyos tévedés.”
Maratoni egyeztetések Berlinben
A CDU és az SPD tárgyalói tegnap kora délelőtt ültek asztalhoz, és késő éjjelig folytak az egyeztetések a berlini Konrad-Adenauer Házban, amely ma is tovább folytatódik. A cél az, hogy még a déli órákban bejelenthessék a végső megállapodást, írta a Merkur.

A Bild információi szerint Markus Söder, bajor miniszterelnök és a CSU elnöke a jövőben aktívan részt kíván venni a koalíciós bizottságok munkájában. Ezek a fórumok kéthetente üléseznének, céljuk pedig az, hogy a különböző minisztériumok közötti vitás kérdéseket megelőzzék. Söder így erőteljesebb befolyást gyakorolhatna a kormány munkájára – különösen a bajor érdekek érvényesítésében.
A végső egyeztetéseket jelenleg a négy pártvezető – Friedrich Merz (CDU), Markus Söder (CSU), Lars Klingbeil és Saskia Esken (SPD) – végzi. A legnagyobb viták még mindig a minisztériumok elosztása, valamint a nyugdíj- és adópolitika körül forognak. Bár minden jel arra utal, hogy a koalíciós szerződés bejelentése hamarosan megtörténik, a tárgyalások végső szakasza továbbra is bizonytalan.
A CDU és az SPD közötti különbségek egyes kulcskérdésekben – például az adózás és a nyugdíj területén – még mindig akadályozzák a teljes konszenzust.
Közben a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) alelnöke, Wolfgang Kubicki egy interjúban súlyos kritikával illette saját pártját és a jelenlegi német politikai irányvonalat, írta a Junge Freiheit.
Szerinte Németország politikai jövője veszélybe került, és nem zárható ki, hogy a jobboldali AfD (Alternatíva Németországért) hamarosan akár kormányfői pozícióba is kerülhet.
Egy AfD-kancellárnő közelebb van hozzánk, mint gondolnánk.

Eltávolodás a választók akaratától
Kubicki úgy véli, az elmúlt években a német választók többsége „valamilyen formában jobbra” szavazott, a kormányzati politika azonban ezt figyelmen kívül hagyta.
Ez a politikai irány és a választói akarat közötti szakadék szerinte hosszú távon nem tartható fenn, és tovább rombolja a demokratikus intézményekbe vetett bizalmat.
Kubicki nemcsak a saját pártját bírálta, hanem a kereszténydemokrata CDU-t is. Különösen Friedrich Merz pártelnök migrációs politikája váltott ki belőle aggodalmat. Szerinte az újra formálódó nagykoalíció (CDU–SPD) sem lenne életképes, mert a CDU saját bázisa is egyre jobban eltávolodik a pártvezetés irányvonalától.