Amerikai támogatással jut el a segély a Gázai övezetbe

Az Egyesült Államok és Izrael közös támogatásával működő Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) megkezdte a segélyek kiosztását a Gázai övezetben. Az új mechanizmus célja, hogy a Hamász befolyásától függetlenül juttassanak élelmet és ellátmányt a Gázai övezet civil lakossághoz. Az ENSZ és több segélyszervezet elutasította a részvételt.

2025. 05. 27. 22:44
Palesztinok átveszik a GHF csomagjait Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai és izraeli támogatással létrehozott Gázai Humanitárius Alapítvány (Gaza Humanitarian Foundation, GHF) hivatalosan is megkezdte a segélycsomagok kiosztását a palesztin lakosság számára, számolt be róla a Breitbart News. A szervezet célja, hogy alternatívát kínáljon az ENSZ által működtetett segélyelosztó mechanizmus helyett, amelyet az USA és Izrael szerint a Hamász kisajátít, így a segélyt a Gázai övezet lakói helyett a terroristák szerzik meg.

A Gázai övezet lakói átveszik a csomagokat
A Gázai övezet lakói átveszik a csomagokat. Fotó: AFP

A Gázai övezet lakói átvették az első szállítmányokat

A GHF működésének kulcseleme az úgynevezett „biztonságos elosztási pontok” (safe distribution sites, SDS) hálózata, amelyeken keresztül a lakosság rendszeresen, ötnaponta vehet át segélycsomagokat. Egy helyszíni forrás szerint a Hamász az egyik ilyen ponthoz vezető utat le is zárta, hogy megakadályozza az embereket az ellátmány átvételében. A blokádot azonban néhány órán belül áttörték, és a délután folyamán már több száz palesztin gyűlt össze, hogy átvegye a csomagokat. 

A Breitbart szerint több segélyezett „Thank you, America!” felkiáltásokkal fejezte ki háláját az Egyesült Államoknak.

A Wall Street Journal információi szerint Izrael három nagy segélyelosztó központot épített ki Gáza déli részén és egyet a központi térségben. Ezeket több száz amerikai logisztikai szakember működteti. Az új rendszer kizárja az ENSZ közreműködését, a világszervezet és több nemzetközi NGO ugyanis visszautasította a részvételt arra hivatkozva, hogy az új modell sérti semlegességüket, mivel az ellátás izraeli ellenőrzés alatt történik, és a lakosságnak át kell haladnia a harci zónákon.

A humanitárius segítség a békekötés kulcsa lehet

Donald Trump amerikai elnök optimistán nyilatkozott egy esetleges túszcsere-megállapodás esélyeiről, ugyanakkor világossá tette, hogy az izraeli fennhatóság alá vont övezetek stabilizálásához elengedhetetlen a humanitárius támogatás. Ennek sikere csillapíthatja a nemzetközi nyomást az izraeli hadműveletekkel szemben, és előmozdíthatja a térségben a rendezés megkezdését. Az amerikai elnök és az arab államok vezetői is nyilatkoztak azzal kapcsolatban, hogy hogyan képzelik el az övezet háború utáni jövőjét, azonban konkrét megállapodás még nem született.

Borítókép: Palesztinok átveszik a GHF csomagjait (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.