Elhúzódhat a válság

Nem akar részese lenni, és nem is támogat egy bukaresti kisebbségi kormányt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség – derül ki Kelemen Hunor mai nyilatkozatából.

Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem akar részese lenni, és nem is támogat egy bukaresti kisebbségi kormányt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) – derül ki Kelemen Hunor mai nyilatkozatából. Az RMDSZ elnöke azután nyilatkozott az RFI rádiónak, hogy a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) kilépett a kormánykoalícióból, magára hagyva a Szociáldemokrata Pártot. Kelemen arra emlékeztetett: a magyar formáció már a májusi európai parlamenti választások előtt megvonta a támogatást a kétpárti kabinettől. Mint fogalmazott, azóta semmi sem változott. Az Agerpres hírügynökség által idézett politikus elmondta, az RMDSZ támogatna egy ellenzéki bizalmatlansági indítványt. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a kezdeményező Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) feltétlenül fel kell mutatnia valamilyen parlamenti többséget, illetve egy kormányprogramot.

A bukaresti kormányválságot követő hogyan továbbról kérdeztük Pászkán Zsoltot, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértőjét. – Egyelőre rendkívül képlékeny a helyzet. Az ALDE kiválásával és a PSD utóbbi napokban is folytatódó képviselővesztésével a parlamentben a fő (és most már egyedüli) kormánypárt gyakorlatilag kisebbségbe került. Egyik ellenzéki párt sem tolong, hogy az elnökválasztás előtt szűk három hónappal átvegye a kormányzást – mondta a Magyar Nemzetnek a szakértő. Kiemelte: annak ellenére, hogy a PNL most sürgős bizalmatlansági indítványról beszél, Ludovic Orban pártelnök nyitva tart magának egy kiskaput: az indítvány benyújtását attól teszi függővé, hogy az aláírók száma meghaladja a képviselők teljes létszámának felét, holott erre technikai szempontból nincs szükség.

– A jelenlegi felállás szerint a kormányfő nem kíván lemondani egy esetleges bizalmatlansági indítvány elfogadásáig, arra hivatkozva, hogy a román nép érdekében végig kell vinni a kormányprogramot és a reformokat. De nem teljesen világos, miként akarja Dancila ezt megvalósítani kampányidőszakban, kisebbségben és jelentős médiaellenszélben. Csak abban bízhat, hogy az ellenzék mégsem nyújtja be a bizalmatlansági indítványt, vagy ha mégis, és az átmegy, akkor áldozati szerepben vonulhat ellenzékbe – fogalmazott Pászkán Zsolt, aki úgy véli, az államfői posztért induló miniszterelnök választási esélyeit rontja az állandó „megfelelési kényszerre” épülő politikája. Romániában novemberben elnökválasztást tartanak, az alkotmány pedig tiltja egy előre hozott parlamenti megméretés kiírását hat hónappal az államelnöki választás előtt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.