Japán kormányfő: nincs javulás a Kínával fenntartott kapcsolatokban a Kelet-kínai-tenger stabilitása nélkül

Nem lesz javulás a kétoldalú kapcsolatokban a Kelet-kínai-tenger stabilitása nélkül – közölte a japán külügyminisztérium tájékoztatása szerint Abe Sindzó japán kormányfő szerdán Csengtuban kínai kollégájával, Li Ko-csianggal.

Forrás: MTI2019. 12. 25. 10:04
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két kormányfő a Dél-Koreával tartott háromoldalú csúcstalálkozó szünetében tárgyalt egymással a délnyugat-kínai városban, amelynek fő témája az Észak-Korea és az Egyesült Államok között Phenjan atomfegyvereinek leszereléséről folyó, zsákutcába jutott tárgyalás.

Abe felszólította Lit, hogy haladéktalanul oldják fel a japán élelmiszerekre kirótt importkorlátozásokat – közölte a japán külügyminisztérium.

Li a közlemény szerint kijelentette, hogy megragadták ezt az alkalmat a kínai-japán kapcsolatok javítására. Hozzátette, hogy „azok ismét a rendes úton haladnak”.

Hszi Csin-ping kínai elnök a tervek szerint tavasszal Japánba látogat.

A japán kormányfő a kínai városban a dél-koreai elnökkel találkozva arra kérte Mun Dzse Int, hogy hozzanak intézkedéseket a 15 hónapja a kétoldalú kapcsolatokra nehezedő vita megoldása érdekében. A félórásra tervezett, de 45 perces találkozón mind Abe, mind Mun Dzse In kijelentette, hogy javítani kell a két ország között évtizedek óta tartó legrosszabb viszonyon.

A kapcsolatok tavaly váltak feszültebbé, miután a dél-koreai legfelsőbb bíróság elrendelte, hogy a japán cégek fizessenek kárpótlást a japáni gyarmati időben (1910-1945) kényszermunkára kényszerített dél-koreaiaknak. Japán álláspontja szerint a kérdést egy 1965-ben megkötött szerződésben rendezték, és a bíróság megsértette a nemzetközi jogot.

A bírósági döntés után Japán korlátozásokat rendelt el az információs technológiai alkatrészek dél-koreai exportjára, súlyosbítva a vitát, amely már a két ország biztonsági együttműködését is fenyegette.

Abe és Mun most megállapodott, hogy a történelmi és kereskedelmi nézeteltérések ellenére sűrűbben találkoznak – közölte Csengtuban Ko Ming Dzsun, a dél-koreai elnök szóvivője, hozzátéve, hogy mindkét fél párbeszéd útján kívánja a vitás kérdéseket rendezni.

Abe kijelentette, hogy az Egyesült Államokkal folytatott szoros biztonsági együttműködés „rendkívül fontos” az Észak-Koreával kapcsolatos problémák rendezésében.

Kedden a kínai külügyminiszter felszólította az Egyesült Államokat, hogy azonnal intézkedjen az Észak-Koreával tartott tavalyi szingapúri csúcstalálkozón elért eredmények megvalósítása érdekében. „Arra ösztönözzük a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot és az Egyesült Államokat, hogy dolgozzanak ki megvalósítható útitervet az állandó béke megteremtése és a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése érdekében” – mondta Vang Ji a Zsenmin Zsipaónak, a kommunista párt lapjának.

Észak-Korea decemberben figyelmeztette Washingtont: elképzelhető, hogy „karácsonyi ajándékot” ad az Egyesült Államoknak, miután a phenjani vezető, Kim Dzsong Un az év végéig adott határidőt az atomprogramjával kapcsolatos új tárgyalási engedmények felajánlására.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.