Életút
Fábián Gyula Nagyszalontán született 1929-ben. Magyar–latin szakos tanári diplomáját a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte. Pályakezdőként a Magyar Rádióban helyezkedett el újságíróként, 1952-ben. A Falurádió, a Kincses Kalendárium szerkesztője, műsorvezetője volt, de dolgozott a belpolitikai szerkesztőségben, egyéb kulturális műsorokban is. 1956-ban pedig a Szabad Kossuth Rádió szerkesztőjeként, a Parlament épületében, a Nagy Imre miniszterelnök irodája mellett berendezett ideiglenes stúdióból szerkesztette a műsort, tájékoztatta az országot, tagja volt a forradalom idején a rádió öttagú vezetőségének. Mindig a rádiót tekintette valódi munkahelyének, de 1956 után megritkult körülötte a levegő, elvették a műsorát, visszaminősítették beosztásában.
Egy rövid televíziós kitérő után, a hatvanas évek második felében a Kortárs című irodalmi lap szerkesztője lett. Az 1970-es években a Mezőgazdasági Múzeumban dolgozott, ahol megszervezte a múzeum baráti köreinek országos hálózatát, majd a Vízügyi Múzeum létrehívója, első igazgatója lett. Néhány évig a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa volt, ahol ő rendezte a centenáriumi Arany-kiállítást. A rádiótól sosem szakadt el teljesen, külső munkatársként folyamatosan készítette riportjait, elsősorban a magyar vidék életéről, a mezőgazdaság, az erdészet, a vízügy világáról. Származását sosem megtagadva küldetésének tartotta a paraszti világ értékeinek megőrzését, a vidéki emberek mindennapjainak, küzdelmeinek megjelenítését.
Munkásságának másik fontos színtere volt az irodalom, a magyar irodalmi hagyomány közvetítése, ápolása, terjesztése, küldetése része volt a népi írók hagyatékának, munkásságának népszerűsítése, elemző bemutatása. De elkötelezettje volt a képzőművészetnek és a határainkon túli magyar kultúrának is. Számos kortárs festőművész, szobrász (Ujváry Lajos, Mözsi Szabó István, Blaskó János stb.) kiállítását rendezte, nyitotta meg, részt vett a híres erdélyi fametsző művész, Gy. Szabó Béla magyarországi gyűjteményének létrehozásában is. Szociográfiai, művészeti és irodalmi írásai jelentek meg többek közt a Kortárs, a Tiszatáj, a Forrás, a Fiatal Magyarország, a Jelenkor folyóiratban, de napilapokban – Új Magyarország, Pest Megyei Hírlap, Magyar Nemzet – is számos írása jelent meg. És mindezek mellett továbbra is dolgozott a Magyar Rádiónak, ötperces jegyzeteit olvasta fel hétről hétre, vagy riportokat készített „kedvenc” műsorának, a Falurádiónak.
Bár egyetemen sohasem taníthatott, a 70-es, 80-as években néhány évig az Eötvös-kollégiumban volt óraadó, ahol a népi írókról tartott szemináriumot. Mivel maga is Eötvös-kollégista volt, ezt a feladatot is szolgálatként értelmezte. A rendszerváltás előtt olvasószerkesztője volt a Képes Újságnak, a rendszerváltás kezdeti napjaiban elindította a Szabad Szó folyóiratot, dolgozott a Magyar Fórumnál, majd főszerkesztője lett a Szabad Földnek, később főmunkatársa a Magyar Nemzetnek és a Lánchíd Rádiónak, ahol 86 éves koráig olvasta fel heti jegyzeteit.
2005-ben a Magyar Rádió 80. évfordulóján a Magyar Rádió örökös tagja címet adományozta neki, mellyel 1956-os tevékenységét ismerték el. Nívódíjat kapott, később a rádió aranytollas újságírója is lett. 2007-től a Trianoni Szemle szerkesztőbizottságának elnöke volt, a lapban számos írása jelent meg, többek közt az Elfelejtett magyarok sorozatban. Válogatott írásai, kisregénye az Elhasznált, szegény magyarok (2001) és az Útravaló (2014) című kötetekben jelentek meg. Rendszeresen publikált református egyházi lapokban, vezetőségi tagja volt a péceli Csökmei Körnek és a földesi Karácsony Sándor Művelődési Társaságnak, elnöke a Mikszáth Kálmán Kulturális és Média Alapítványnak és kuratóriumi tagja a Trianoni Kutatóintézet Közhasznú Alapítványnak, valamint a Százak Tanácsának. 85 éves koráig szolgálta írásaival, rádiós jegyzeteivel a magyar közéletet. Újságírói tevékenységét 2009-ben Rát Mátyás-díjjal, 2013. augusztus 20-án a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetéssel ismerték el.
Életében megélt valóság volt Isten, a haza és a család, munkásságát mindig szolgálatnak tekintette. Két fontos emberi példaképe, akik emlékét élete végéig ápolta, Arany János költő és Karácsony Sándor, a tudós, pedagógus. 69 éve kötött házasságából négy fia született, tizenkét unoka, tizenegy dédunoka őrzi emlékét, és számos rokon, barát, ismerős gyászolja. Életének 91. évében tért meg Teremtőjéhez, családja körében, 2020. február 28-án.