Vészabó Noémi festőmüvész munkásságát Olaszországban International Leonardo da Vinci Prize kitüntetéssel ismerték el. A neves művészettörténészekből álló zsűri a világ legkülönbözőbb országaiban élő kortárs művészek munkáit értékelte. Vészabó Noémi ezzel a díjjal bekerült a világ húsz kiemelt művésze közé. A rangos eseménynek Firenze történelmi palotája, a Palazzo Borghese adott otthont. Az ünnepségen ott voltak a firenzei magyarok és a római magyar nagykövetség képviseletében Kudar Gábor is, a Collegium Hungaricum igazgatója is.
Vészabó Noémi munkásságával lapunkban is többször foglalkoztunk.
Egy egészséges nemzeti kultúrának sajátosnak és összetéveszthetetlennek kell lennie, saját kérdésekre saját válaszokat kell adnia. Vészabó Noémi festészetéből árad az életvidámság, a kereszténység világa, a sokoldalúság, az értékelvűség, a szenvedély. Novelláiból pedig a legfontosabb, a szerelem bonyolultságának és sokoldalúságának a kérdése.
– hangzott el egy korábbi kiállítás megnyitóján.
A világjárvány kezdetén Vészabó Noémi hamar felismerte, hogy történelmi időkben még fontosabb a művészet, hiszen a festmények ünneppé tehetik a hétköznapokat a nehéz pillanatokban. Virtuális kiállításra invitálta otthonába az érdeklődőket, ahol 55 festményből álló tárlatát egy kisfilm segítségével mutatta be.
Veszedelmek idején a lelkünkkel védekezünk. Hiszen tudják: nem csak kenyérrel él az ember
– szólt a nézőkhöz Vészabó Noémi virtuális kiállításának bevezetőjében.
Tavaly pedig arról adtunk hírt, hogy mai Petőfi-képünkhöz ad kapaszkodót Vészabó Noémi festőművész munkája, amely eltér a klasszikus feldolgozásoktól. Nemzeti költőnk egy új, egyértelműbb ábrázolását ismertük meg általa.
Amikor megfestettem ezt a szokatlan portrét, az is feltett szándékom volt, hogy egy kicsit közelebb hozzam a XXI. századhoz a költőt.
– nyilatkozta akkor Vészabó Noémi.
Borítókép: Vészabó Noémi festőművész a firenzei díjátadón (Fotó: Dézsy Zoltán)