Felújítják és az eredeti helyén állítják fel az első honvédemlékművet a felvidéki Roskoványban – közölte a Nemzeti Örökség Intézete (Nöri). Az erről szóló együttműködési megállapodást Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója és Orosz Örs, a felvidéki Sine Metu Egyesület elnöke írta alá a 174 évvel ezelőtt lezajlott héthársi csata évfordulója alkalmából. Az emlékmű ünnepélyes felavatását a csata 175. évfordulóján, 2024. június 20-án tartják.
A legelső honvédemlékművet az 1849-es héthársi csata hőseinek emlékére az ütközet közelében, a Bánó család felvidéki birtokán 1851-ben illegálisan állították fel.
A mementót 1918-ban cseh legionáriusok döntötték le, de a helyiek elásták, ezzel megóvták azt a megsemmisüléstől.
Az emlékművet a közelmúltban találták meg a Sine Metu Egyesület tagjai, majd az elemeit felújították. A Nemzeti Örökség Intézete a nemzeti emlékezet szempontjából kiemelten jelentősnek tartja az emlékművet, ezért a most létrejött együttműködési megállapodás keretében segítséget nyújt annak helyreállításában az eredeti helyén, az Eperjesi kerületben található Roskoványban.
Fentieken túl a Nöri 2023 júliusában részt vesz a Sine Metu Egyesület által szervezett Gombaszögi Nyári Táborban, ahol saját sátorral és kerekasztal-beszélgetésekbe bekapcsolódva fog tájékoztatást adni munkájáról, küldetéseiről, többek között a határon túli magyar emlékhelyek Nemzeti névtérben való megjelenítéséről. Ez utóbbi munkát fogja segíteni a Sine Metu Egyesület is a felvidéki magyar emlékhelyek összeírásában, különös tekintettel az 1848–49-es forradalom és szabadságharchoz kapcsolódó emlékhelyekre és sírokra.
Borítókép: Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója és Orosz Örs, a felvidéki Sine Metu Egyesület elnöke (Fotó: Nöri)