Egyenruhában volt minden színész a szentendrei Altiszti Akadémián, amikor megérkezünk a S.E.R.E.G. című katonai filmsorozat forgatására. A kölcsönös tisztelet és egymásra figyelés mint a csapatmunka alapja csakhamar nemcsak a stábot, de a jelenlévők egészét átlényegíti.
A Megafilm Service gyártásában készülő hatrészes sorozat többek között a bajtársiasságra, az önfeláldozásra és a segítségnyújtásra szeretné ráirányítani a figyelmet.
Öt angol kifejezés alkotja a címet: Service (Szolgálat), Excellence (Erény), Respect (Tisztelet), Ethos (Erkölcs), Guidance (Gondviselés), és mint Pálinkás Szilveszter katonai szakértőtől megtudjuk – aki szerepel is a sorozatban –, a katonaságnál előszeretettel alkalmazzák a betűszavakat, mert az segíti társnemzetekkel való együttműködést.
November óra forog a katonai sorozat a Megafilm gyártásában, hónapok óta tart a szereplők kiképzése. A szakértő elmondta, hogy nagy alázattal és érdeklődéssel fogadták a kihívást a művészek sőt, Pálinkás úgy véli, hogy a forgatás után a legtöbb színész alkalmas lenne területvédelmi tartalékos szolgálat ellátására, mi több, erre biztatná is őket.
Akik a környezetük védelmére teszik fel az életüket
De miért is készül a katonaságról filmsorozat, mi a célja a produkciónak? Április óta fejlesztik a forgatókönyvet, tegnap Helmeczy Dorottya producer arról beszélt, hogy azoknak a hiteles, valódi közegét szeretné megteremteni ez a film, akik a védelemre tették fel egész életüket.
Látnunk kell azokat, akik az életüket teszik fel arra, hogy a szűkebb és a tágabb közegüket megvédjék. Az élet minden helyzetére van megoldás, ha csapatban működünk együtt. Azt gondolom, hogy itthon nincs eléggé megbecsülve, ha valaki katona, pedig fontos volna, hogy meglegyen a tisztelet feléjük. Ha csak a stábban nézek körül, például a gyártásvezető kollégám is volt katona és csupa jó emlékről mesélt. Sokan, akik jó élményeket hordoznak erről az időszakról, a bajtársiasságot és a csapatszellemet emelik ki. Olyan értékeket, amelyek napjainkban nincsenek előtérben
– fogalmazott a producer.
Színes szereplőgárda
Csak egy részét látjuk a szereplőknek, de már most nagyon szerethető az a sokféleség, ahogyan felállt a csapat: van köztük vidéki színész, határon túli alkotó, filmcsillag a kétezres évek magyar filmjeiből, a rendszerváltás időszakának sorozatsztárja, arcok a Radnóti Színházból és a Nemzetiből, de maga a főhadnagy is szerepet vállalt a készülő produkcióban.
– A castingba mindig erőteljesen belefolyok – fogalmazott Helmeczy Dorottya, aki azt is elmondta:
Egy sorozat megengedi, hogy legyenek új arcai, hiszen a második és harmadik részre a néző megismeri, megszereti a szereplőket. Fegyelmezett és szikár alkatú karaktereket kerestünk, nagyon izgalmas volt kutatni, hogy kik vannak a színészeink között.
A legfontosabb Csórics Balázs megtalálása volt, lényeges volt, hogy legyen egy olyan főszereplő, aki a szerepért átalakul. Őt megtalálta ez a szerep: azt mondta, hogy régen szeretne ennek az országnak adni egy hőst. Utána jött Kamarás Iván, aki belesimul ebbe a szerepbe. Markáns karakter, időnként el-elgáncsolja a többieket.
Apa-fiú konfliktus a laktanyában
Két szálon fut a cselekmény: Györgybíró Zsolt (Csórics Balázs) lövész, alezredes és álmodozó, link egyetemista fia, Marci (Séra Dániel) történetét követhetjük nyomon. Zsolt egy öt évvel ezelőtti balul sikerült iraki misszió után a laktanyában irodai munkát végez.
Egy rövid jelenetet próbálnak ottjártunkkor, terepre mennek a katonák, és éppen elindulnak a laktanyából. Az alezredes annyit mond a beosztottjának, hogy „meg akarom találni a csapat alfáját”, majd itt véget is ér a snitt. Az nem derül ki, hogy kiben találja meg, de még néhány masírozást próbálnak az akadémia kertjében.
Az Angyalbőrben után megint katonai sorozatban látható Mészáros Zoltán
Münchenben él és játszik Mészáros Zoltán vezérkari ezredes, aki az Angyalbőrben című katonai sorozat sztárja volt a rendszerváltás idején. Mint lapunknak elmondta, egy idő után azért hagyta el az országot és távozott először Erdélybe dolgozni, mert nem tudott kikerülni abból a skatulyából, amit a sorozat főszerepe jelentett neki, mindenhol a sorozatban megformált karakterét akarták látni tőle.
– A jelenlegi forgatáson tulajdonképpen csak vissza kellett hozni azt, ami harminc éve volt a sorozatban. Mégis egészen más a világ. Az Angyalbőrben az átkos utolsó szerepe volt. Még elvtársként kezdtük el az egészet. Olyan nyelvet fogalmazott meg az a sorozat, ami addig teljesen ismeretlen volt. Bekerül a kommunista hadseregbe egy ember, aki szétfeszíti az egészet. Hatalmas szabadságot hozott a rendszerváltás hajnalán, szórakoztató film volt, ezért szerették annyira az emberek – mondta a színész, aki az utószinkronok idején Marosvásárhelyre szerződött.
Kamarás Iván: Ez az egyik énünk
Nagyon jó forgatókönyvnek és remek gárdával épülő, minőségi munkának találja a sorozatot Kamarás Iván, aki ezredesként konok, kemény katonát alakít.
– Minden fiúgyereknek annak idején vágya volt katonáskodni. És nem véletlen, hogy az összes Rejtő Jenő-könyvet bújva, én magam is gondolatban nagyon sokszor a francia idegenlégióban voltam.
Ez az egyik énünk, szerintem. Nekem a küzdősportos harcművészeti múltam miatt. Jó egy kicsit belemerülni. Háromdimenziós karaktert alakítok, megvannak a saját érdekei és motivációja, ezeket igyekszik érvényre juttatni, ezért áll ki.
Saját világlátását képviseli, elég határozott formában. Felettes lévén, igyekszik a dolgok ütőerén tartani a kezét – mondta a színész. Mint mondta, jó ideje nem dolgozik színházi produkciókban, és nagy élmény számára egy ilyen forgatáson ennyi kollégával együtt lenni.
Nem volt kétséges: női rendező kell a sorozatba!
A női rendező kiválasztása tudatos döntés volt, mert a producer úgy látta, hogy ahol ennyire sok férfiönérzet van együtt, oda egy női vezetőre van szükség.
Dombrovszky Linda a dokumentumfilmezés területéről jött, de egyebek mellett A helység kalapácsa, A Pilátus, a Kockaember, Don Juan kopaszodik című munkákkal kis- és nagyjátékfilmekben is bizonyított.
– Egy hadsereg kicsit úgy tud működni, mint egy stáb. Meg lehet nézni, hogy megvannak azok a szerepek, mint a katonaságban. A fegyelem és a csapatmunka pedig mindkettőnek az alapja. Számomra a motivációgyűjtés különösen fontos volt, mert csak hírből ismertem a katonaságot. A forgatás előtt komoly felkészítést kaptunk, azt kell mondjam, hogy minden egyes karakter mögött ott van egy katona, aki formálta a figurát – fogalmazott a rendező.
A sok egyenruhás, kigyúrt szereplő között még egy törékeny, finom nő bukkan fel: Györgyi Anna, aki Vass Edit főtörzsőrmestert játssza. Anna édesapja katonatiszt volt és egy ideig dolgozott is a forgatás helyszínén. A laktanyában zajló jeleneteknél forgat egyedül a színésznő, az iraki jelenetekben, amit vidéken vesznek fel, azokban nincs szerepe.
„Olyan anyaszerű figura vagyok”
Az alezredest játszó Györgybíró Zsolt segédje mindenben aládolgozik, megszervezi a napjait.
– Jelen vagyok az életében, a magánéletéről is sokat tudok, segítő, anyafigura vagyok. A szakértő, Pálinkás Szilveszter mondta, hogy mennyire sokat számít az altiszt szerepe. Én a laktanyában forgatok, 15-20 napom van. Jó katona vagyok, egy érzékeny ember, aki végzi a munkáját. Ennek a nőnek nincs családja, és ez a közösség a mindene, ebben éli ki magát.
Nem kőkemény nő, hanem egy professzionális munkatárs. Nagyon jó érzés, élvezem, hogy ennyi férfi között dolgozhatok. Látni, hogy azt a sok nagydarab férfit egy nő rendezi, egészen csodálatos!
Közben nekem ez a szigorú rend nagyon hasonlít a színházhoz, ott is van három figyelmeztető csengetés, hierarchia, komoly fegyelem. És ott is jelen van az az érzés, hogy ha jó a közeg, az nagyon erős közösségi élményt képes adni – magyarázta a színésznő, aki törékeny alkata ellenére gyakran játszik kemény nőket.
A TV2 műsorán lehet majd látni a katonai sorozatot és mint Helmeczy Dorottya lapunknak elmondta, a Tündérkert bebizonyította számukra, hogy szükség van ilyen produkciókra.
Az, hogy ma legyen magyar sorozat, ami bármikor visszanézhető, újrajátszható és a mi színészeink vannak benne, a mi hőseink, azt a Tündérkert sikere bemutatta. Úgy gondolom, hogy a S.E.R.E.G. is ide kerülhet
– fogalmazott a producer.