Dráma a múltból: Jane Austen titkokat őrző leveleit megsemmisítette a testvére + videó

A Büszkeség és balítélet szerzője az angol irodalom egyik leghíresebb írója, de viszonylag keveset tudunk róla. Ebben pedig nagy szerepe volt annak, hogy nővére, Cassandra megsemmisítette Jane Austen leveleit. A mai napig sokakat elszomorító tett miértjeire is keresi a válaszokat a BBC új televíziós sorozata, a Miss Austen.

2025. 02. 09. 6:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki ne ismerné a Jane Austen Büszkeség és balítélet című regényén alapuló nagy sikerű, hatrészes drámasorozatot, amit 1995-ben mutatott be a BBC. Mr. Darcy és Elizabeth Bennet szerelmének története azóta is generációkat ragad magával. Az ismert műsorszolgáltató új sorozatában ismét Austennel foglalkozik, de ezúttal egy másik megközelítésből, aminek középpontjában Jane Austen levelei állnak.

Jane Austen levelei
A két testvér kapcsolata és Jane Austen levelei állnak az új sorozat történetének középpontjában. (Forrás: BBC) 

A Miss Austen egy négy epizódból álló filmfolyam, amely Gill Hornby író, a kritikusok által is elismert azonos című bestsellere alapján készült, és Jane Austen testvérének, Cassandrának a történetével foglalkozik. A széria, miközben az Austen lány életének korábbi és későbbi évei között ingázik, azon irodalmi rejtély kérdéseire keresi a válaszokat, hogy Cassandra miért égette el híres húga, Jane hozzá írt leveleit. A filmsorozat tettét a testvéri szeretet lenyűgöző és szívszorító történeteként ábrázolja, miközben Cassandrából olyan karaktert teremt, aki annyira magával ragadó, mint bármelyik Austen-hősnő.

Jane Austen termékeny levelező volt, becslések szerint több ezer levelet írt élete során, mégis csupán százhatvan maradt meg belőlük. Évekkel Jane 1817-ben, ismeretlen betegségben bekövetkezett halála után Cassandra, akinek húga a legtöbbször írt, szinte az összes levelét elégette.

Tette a mai napig zavarba hozza és feldühíti a történészeket és életrajzírókat.

Gondolom, sok indiszkrét említést tettek a bosszantó rokonokról

– véli Gill Hornby írónő, a sorozat alapjául szolgáló regény szerzője. 

Valószínűleg igaza lehet, hiszen a néhány, az utókor számára fennmaradt levélből az derül ki, hogy Jane egy élénk, kacér, vicces fiatal nő lehetett, aki élvezte a partikat, a táncot és az ellenkező nem figyelmét. Mindez abban a korban szinte már lázadásnak volt tekinthető.

Jane Austen levelei: jobb, hogy megsemmisültek? Az új sorozatból kiderül

Devoney Looser, az Arizonai Állami Egyetem angoltanára és Jane Austen elismert szaktekintélye, az irodalmi rejtély egy ritkábban figyelembe vett elméletéről nyilatkozott a BBC-nek: „Valószínűnek tartom, hogy Cassandra döntésében komoly szerepe lehetett annak, hogy látta, hogyan bántak el az 1840-es évek elején a kritikusok Frances Burney regényírónővel, miután nyilvánosságra került néhány levele.”

Ezek a kegyetlen kritikák elgondolkodtathatták Cassandrát, megrémülhetett, hogy Jane levelei is hasonló bánásmódban részesülhetnek. Lehet, hogy pellengérre állították volna Austenéket, ha a korai viktoriánus sajtóban publikálják azokat. Persze közel két évszázaddal később talán kijelenthetjük, hogy mégis az ellenkezője lett volna igaz, hogy ezeket a leveleket üdvözölték és csodálták volna. Ez a rész különösen lesújtó

– fogalmazott Looser.
Jane Austen az angol irodalom egyik legnagyobb írója, sokak szerint Shakespeare után a második. Hat regénye – szellemes, éles látó, formájukban és tartalmukban úttörő – ma is óriási népszerűségnek örvend, akárcsak a filmadaptációk, amelyekből számos van. Az alapvető életrajzi adatokon túl azonban viszonylag kevés információ áll rendelkezésre magáról Jane-ről. Vajon radikális volt, ahogyan azt állítják? Megmérgezték? Vajon mennyivel többet tudnánk róla, ha Cassandra, életének fő ismerője és halála után hírnevének őrzője megtartotta volna leveleit? És milyen titkokat tartalmazhattak, hogy Cassandra úgy gondolta, jobb, ha elégeti őket?

Jane Austen levelei
A képet 1810-ben készíthette Cassandra Jane Austenről. (Forrás: Wikipédia)

Mindezeken túl, azonban mind Devoney Looser, mind Gill Hornby megvédi Cassandát és tettét. Sőt, az írónő részben azzal a szándékkal írta meg a Miss Austent, hogy magyarázatot adjon a szerető és féltő nővér cselekedeteire.

A sorozat története évekkel Jane halála után játszódik, amikor Cassandra (a Bafta-jelölt Keeley Hawes alakítja) a berkshire-i Kintbury faluba utazik, ahol az Austen család barátai, Fowle-ék élnek. Cassandra látszólag azért van ott, hogy segítsen Isabella Fowle-nak (a Trónok harcából is ismert Rose Leslie), akinek apja, Fulwar haldoklik. Ez a ház azonban sok keserédes emléket tartogat számára, és hátsó szándéka is van: vissza akar szerezni néhány levelet, amelyeket a néhai Jane írt barátnőjüknek, Eliza Fowle-nak, Isabella édesanyjának, és amelyek, attól tart, a regényírónő örökségére nézve káros részleteket tartalmazhatnak. Amikor megtalálja a levelezést, megelevenednek emlékei az évekkel ezelőtti eseményekről.

A sorozat két idősíkban játszódik: 1830-ban, amikor a hajadon Isabella, apja halála után kilakoltatással néz szembe, Cassandra pedig megpróbálja megvédeni nővére örökségét, illetve évtizedekkel korábban, amikor a fiatal Cassandra (Synnove Karlsen) és Jane (Patsy Ferran) románcok, családi problémák és az élet hullámvölgyei között lavírozik.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.