A fiatal Colin Firth kosztümben hódít az M5 csatornán + videók

Irodalmi művek filmadaptációi várják a nézőket kedd esténként a kulturális csatorna műsorán. Önéletrajzi ihletésű regény, szenvedélyes irodalmi alkotás, fikciós és igaz történet alapján írt dráma filmes feldolgozása is szerepel az M5 tematikus sorozatában.

2025. 01. 05. 16:43
M5
Colin Firth a Valmont című filmben
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az M5 kulturális csatorna tematikus válogatása január 7-től kedd esténként 21 órától várja a nézőket.

 

M5
Annette Bening és Colin Firth az M5 csatornán megtekinthető Valmont című filmben

Valmont (január 7.)

Choderlos de Laclos francia író 1782-ben megjelent Veszedelmes viszonyok című művének filmes feldolgozása a Valmont (Colin Firth). Milos Forman kétszeres Oscar-díjas rendező 1989-es játékfilmjében szabadabban kezeli az eredeti művet, és a csábítás rafinált módozatait jeleníti meg gyönyörűen rajzolt képekben. A „viszonyok” – fájdalmasságuk mellett – nála életörömmel teltek, szenvedélyesek és játékosak. A történet szerint a 15 éves, csinos Cécile de Volanges (Fairuza Balk) végre kiszabadul a zárdából: anyja nemsokára férjhez adja. A mama addig is Madame de Merteuil (Annette Bening) gondjaira bízza kislányt, nehogy valami jóvátehetetlen dolog történjen vele az esküvő előtt, eközben nem sejti, hogy a kiszemelt vőlegény e hölgy szeretője.

Apám nevében (január 14.)

M5
Daniel Day-Lewis az Apám nevében című filmben (Forrás: Universal Studios Limited)

Gerry Conlon író Apám nevében című önéletrajzi regényéből készült, Jim Sheridan által 1993-ban rendezett azonos című angol-ír életrajzi drámáját a sorozat második darabjaként tűzi műsorára a csatorna. Conlon egyike volt az úgynevezett „guilfordi négyeknek”, amiért 15 évet töltött börtönben, miután jogtalanul elítélték, mint az IRA merénylőjét. A film bemutatja a London melletti Guilford városkát, ahol 1974-ben öt ember halálát okozó kettős bombamerényletet követnek el. A rendőrség az Ír Köztársasági Hadsereget gyanúsítja a terrorakció elkövetésével és hamarosan letartóztatják Gerry Conlont (Daniel Day-Lewis), akit életfogytiglani börtönre ítélnek.

Veterán (január 21.)

Jack London amerikai író Martin Eden című 1909-ben írt önéletrajzi regénye szolgált inspirációul a Veterán című, 2020-ban bemutatott cseh tévéfilm alapjául. Míg az irodalmi műben egy munkásosztályhoz tartozó matróz, addig a filmben egy idegenlégióban szolgált katona történetét, élete fordulópontjait követhetik nyomon. Mindkét alkotásban azonos módon a szerelem húzódik meg a cselekmények fő mozgatórugójaként.

Perzsa nyelvleckék (január 28.)

Vadim Perelman rendező második világháború alatt játszódó, 2020-as történelmi drámája egy képtelennek tűnő, ám mégis igaz történetet dolgoz fel. A filmet részben az íróként is ismert német rendező-forgatókönyvíró, Wolfgang Kohlhaase 1952-ben írt novellája ihlette, amely az antwerpeni rabbi fiának történetét meséli el. A főszereplő Gilles-t (Nahuel Pérez Biscayart) 1942-ben szökés közben letartóztatják az SS katonái, és zsidó társaival együtt koncentrációs táborba viszik. Elfogásakor hirtelen ötlettől vezérelve perzsának vallja magát, és vállalja, hogy megtanítja fárszi nyelvre a tábor élelmezésért felelős tisztjét. Egy olyan nyelvre, amit ő maga sem ismer, ám az a túlélését jelenti.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.