A konferencián 12 magyarországi, határon, illetve tengeren túli kutatóhely 24 történésze, kutatója osztja meg egymással legújabb kutatásainak eredményeit. A címválasztás – Közösség és egyén – arra utal, hogy az elmúlt években még inkább előtérbe kerültek a Gupvi- és Gulag-táborokat megjárt személyek történetei. Számos család kér segítséget a kutatóktól, hogy megismerhessék felmenőik sorsát. Egyre több település közössége tartja fontosnak feltárni, hogy mi történt elődeikkel az 1944–1945-ös időszakban.
Makra Mónika történész, a konferencia egyik szervezője szerint az idő sürget, mert a szemtanúk közül már csak nagyon kevesen vannak életben.
A rendezők a konferenciával szeretnék felhívni a figyelmet arra is, milyen nagy szükség lenne egy önálló Gulag- és Gupvikutató intézet felállítására, vagy akár egy már meglévő intézet speciális részlegeként létrehozandó Gulág- és Gupvikutató csoportra.
A Gulag rabszolgái valahol a Szovjetunióban az 1940–’50-es években.
Fotó: MTI/Reprodukció
E műhely feladatkörébe tartozhatna többek között annak a közel
hétszázezer, a szovjet lágerekben regisztrált magyar fogoly személyi kartonja több mint 13,5 millió adatának a feldolgozása, amelyet 2019-ben a Magyar Nemzeti Levéltár vásárolt meg az Orosz Állami Hadilevéltártól,
valamint annak a további mintegy háromszázezer honfitársunk sorsának a feltárása, akiket vagy szabadon bocsátottak, vagy meghaltak a szovjetunióbeli regisztrálás előtt.
A konferencia részletes programja a GKNT honlapján olvasható. Regisztrálni 2021. február 23-ig az [email protected] címen lehet. Akik előzetesen nem regisztráltak, azok a Gulag- és Gupvikutatók Nemzetközi Társasága YouTube-csatornáján, illetve Facebook-oldalán követhetik élőben a konferenciát.