Az Egyesült Arab Emírségek az elmúlt években egyre hatékonyabban igyekszik újradefiniálni magát, hogy nemcsak olajországként, hanem befolyásos globális szereplőként jelenjen meg például az informatika, az építészet, a sport és most a környezetvédelem terén. Ennek megfelelően hatékonyan bonyolította le az ENSZ eddigi legnagyobb éghajlat-politikai csúcstalálkozóját. Több mint százötven ország állam- és kormányfője, közel ötszáz lobbista és sok tucat cég vett rész a tanácskozáson. Mérföldkőnek számító megállapodások születtek a veszteségeket és károkat egyensúlyozó alapról, a mezőgazdasági termelés megváltoztatásáról és a fosszilis tüzelőanyagokról való leválásról. A pénzügyi források lefektetésén kívül ugyanakkor a kritikusok keveslik a konkrétumokat. A résztvevők ugyanis bizonyos határszámok megállapításával kinyilvánították klímasemlegességi akaratukat, de hogy azokat pontosan hogyan fogják elérni, azt a nemzeti kormányokra hagyják, amelyeknek elvileg a 2024-es konferenciára kell pontos cselekvési terveket készíteniük.

A legfontosabb eredménynek azok az intézkedések számítanak, amelyek segítik a leválást a fosszilis tüzelőanyagokról. Simon Stiell, az ENSZ éghajlati változással foglalkozó ügyvezető titkára a világszintű szolidaritás demonstrációjaként jellemezte a megállapodást, hozzátéve, hogy a fosszilis tüzelőanyagok korszakának ugyan még nem áldozott le, de elértünk a vég kezdetéhez. A globális üvegházhatású gázok kibocsátását 2030-ra 43 százalékkal kell csökkenteni a 2019-es szinthez képest, hogy a globális felmelegedést 1,5 fokon tartsuk. A kritikusok ugyanakkor megjegyzik, hogy mindennek ellenére valószínűleg túl fogjuk lépni a párizsi klímaegyezményben vállalt fokértéket. Az országok 2025-ig kapnak haladékot az éghajlat-politikai cselekvési tervek kidolgozására.
A COP28 résztvevői hajlandók fizetni a klímaváltozás okozta károk enyhítéséért
A megújuló energia kapacitásának világszintű megháromszorozása és az energiahatékonyság megduplázása 2030-ig is fontos vállalás. Így például fel kell gyorsítani a szénenergia fokozatos csökkentésére irányuló erőfeszítéseket, és támogatni a megújuló energiára való átállást nemcsak a háztartások szintjén, hanem az iparban is. A városi tömegközlekedésben a záródokumentum szerint hamarosan kizárólag tiszta energiával működő buszokat lehetne üzemeltetni.