Elfogadták a COP28 klímacsúcs résztvevői szerdán az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásainak elhárítása érdekében az országokat első ízben felszólító nyilatkozatot a megválásra a fosszilis tüzelőanyagoktól. A megállapodás szövege felszólítja a világ országait
az igazságos, rendezett és méltányos megválásra a fosszilis tüzelőanyagoktól az energiarendszerekben annak érdekében, hogy a tudomány javaslatának megfelelően 2050-re elérhető legyen a nettó nulla részarányuk.
A dokumentum emellett 2030-ig a megújuló energiakapacitás megháromszorozását is szorgalmazza világviszonylatban, valamint sürgeti a szénfelhasználás csökkentésére irányuló erőfeszítéseknek, illetve a szén-dioxid-termelő iparágakban a leválasztást és tárolást lehetővé tévő technológiák fejlesztésének felgyorsítását.
A COP28 elnöke, Szultán al-Dzsaber üdvözölte a közel kétszáz ország által szerdán jóváhagyott megállapodást, történelmi intézkedéscsomagnak nevezve azt, amely szilárd tervet kínál az 1,5 Celsius-fokos cél eléréséhez. Az ENSZ éghajlat-változási csúcstalálkozóin létrejött megállapodásokat konszenzussal kell elfogadni, ezt követően pedig az egyes országoknak ennek megfelelően kell alakítaniuk nemzeti és beruházási politikájukat.
A konferencia eredetileg kedden ért volna véget, a zárónyilatkozat megfogalmazása körül kialakult viták miatt azonban határozatlan időre meghosszabbították.
A vita elsősorban a fosszilis energiahordozók határidőhöz kötött végleges kivezetése körül alakult ki. Számos résztvevő ragaszkodik ahhoz, hogy a zárónyilatkozatban határozott megfogalmazásban szerepeljen a fosszilis tüzelőanyagok korszakának végleges lezárása, amit elsősorban az OPEC olajtermelő csoport és szövetségesei elleneznek.
Ez az első alkalom, hogy a világ egy ilyen egyértelmű szövegben fog össze a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás szükségességéről. Ez volt az elefánt a szobában. Végre nyíltan foglalkozunk vele
– mondta Espen Barth Eide norvég külügyminiszter még a záró ülést megelőzően, szerdán. – Szerintem el kell fogadnunk – mondta Andre Correa Do Lago, Brazília vezető klímatárgyalója. Ali Mohamed, Kenya klímaváltozási megbízottja a Reutersnek nyilatkozva kijelentette, hogy a javasolt megállapodás elfogadható. – A mi értékelésünk szerint ezzel a szöveggel együtt tudunk élni – mondta. Rachel Cleetus, a Union of Concerned Scientists politikai igazgatója üdvözölte a javaslatot, de megjegyezte: az nem kötelezi a gazdag országokat arra, hogy több finanszírozást ajánljanak fel a fejlődő országoknak a fosszilis tüzelőanyagokról való leváláshoz.
A pénzügyi és méltányossági rendelkezések súlyosan elégtelenek, és az elkövetkező időben javítani kell rajtuk annak érdekében, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országok át tudjanak térni a tiszta energiára, és be tudják zárni az energiaszegénységben mutatkozó szakadékot
– mondta.