Az űrkutatás „aranykorából” származó fotókat árvereznek el

A Hold felszínén álló Neil Armstrongot megörökítő ritka felvételre is licitálhatnak az érdeklődők.

Forrás: MTI2020. 11. 07. 12:00
null
Houston, 2019. július 18. A Holdra szállás pillanata az egyik monitoron az Apollo-program felújított irányítótermében az amerikai ûrkutatási hivatal (NASA) houstoni Johnson ûrközpontjában 2019. július 17-én. Az ûrközpont 30-as számú épületében lévõ irányítóterembõl vezényelték egyebek között az Apollo-11 missziót, amelynek keretében Neil Armstrong és Buzz Aldrin 1969. júliusában elsõként lépett a Holdra. A történelmi emlékhellyé nyilvánított helyiségben lévõ irányítókonzolok és a képernyõk eredetiek, a szõnyegek, kávésbögrék, ruhadarabok és hamutartók pedig másolatai az eredetieknek, de ugyanúgy vannak elrendezve, ahogy 50 évvel ezelõtt voltak. MTI/EPA/Larry W. Smith Fotó: Larry W. Smith
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az űrkutatás „aranykorából” származó fotókra, köztük a Hold felszínén álló Neil Armstrongot megörökítő ritka felvételre licitálhatnak az érdeklődők a Christie's aukciósház pénteken kezdődő online árverésén.

A csaknem 2400 fotográfiát tartalmazó Voyage To Another World című gyűjtemény Victor Martin Malburet több évtizedes gyűjtőmunkájának eredménye.

A kollekcióban legendás felvételek, valamint olyan képek is helyet kaptak, amelyeket annak idején nem hozott nyilvánosságra az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).

A november 20-i tartó online aukció legizgalmasabb tétele egy Neil Armstrongot ábrázoló felvétel, amely az Apollo 11 1969-es misszióján készült, amikor az amerikai űrhajós első emberként a Hold felszínére lépett.

James Hyslop, a Christie's londoni fiókjának vezető munkatársa szerint a NASA által akkoriban közzétett állóképek egyikén sem szerepelt Armstrong, az ő feladata volt ugyanis, hogy fotózzon, ám azóta róla is előkerült egy felvétel.

A küldetés végén Buzz Aldrin csinált egy gyors fotót Armstrongról, ám ez végül a feledés homályába merült a misszió sikere miatt. A felvételt csak az 1980-as években fedezték fel újra. A kép várhatóan 30 ezer fontért (11,8 millió forint) cserél gazdát.

A tételek között szerepel egy Aldrinról készült különleges fotó is, amelyet az űrhajós saját magáról készített egy 1965-ös Gemini XII küldetés során.

„Ez az első, űrben készült szelfi” – jegyezte meg tréfásan Hyslop, hozzátéve, hogy az űrhajósnak egy méretes gépet kellett maga felé fordítania, hogy elkészíthesse a fotót, amelynek háttere a Föld lenyűgöző látképe.

Új ásványt fedeztek fel egy holdmeteoritban

A holdmeteoritban talált, donwilhelmsit névre keresztelt ásvány felfedezése a Hold keletkezéstörténetének kutatása és a Föld belsejében zajló folyamatok megismerése szempontjából kiemelt jelentőségű – hangsúlyozták a tudósok az American Mineralogist című tudományos lapban megjelent tanulmányukban.

Az ásványt az Oued Awlitis 001 nevű meteorit töredékében találták, amelyet a Bécsi Természettudományi Múzeum (NHM) vásárolt meg 2015-ben. Ha meteoritok vagy aszteroidák csapódnak be a Holdon, kőzettöredékek repülhetnek ki a Föld kísérőjének felszínéről a világűrbe. Ezek közül néhány később holdmeteoritként a Földön landolhat.

Tovább...

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.