„Olyan finom, hogy megnyalja a bajuszát". Ez a kedves olasz kifejezés rögtön eszünkbe juttatja azt a mindennapos jelenetet, amikor macskánk az ízletes ebéd elfogyasztása után elégedetten tisztogatja pofiját és bajuszát. De vajon csak esztétikai szerepe van ezeknek a különleges szőrszálaknak? Határozottan nem! A macskabajusz valódi tapintó szerv, számos esszenciális funkcióval – írja a PetPlace.
Forrás: petplace.hu2021. 09. 25. 10:48
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Hol találunk bajuszt a macskánkon?
a pofiján
a szeme felett
a lábak mögött a kéztőcsöntnál (csuklónál)
Igen, a bajusz nem csak „a bajusz”, és megléte döntő fontosságú, egyik legfontosabb funkciója a térbeli tájékozódás.
Akkor mire is való a macskabajusz?
A macskafélék ezeket a hosszú szőrszálakat használják környezetük felfedezéséhez. A bajszocskák fontos tapintószervek, és az ezeken keresztül tárolt információknak köszönhetően a macska képes:
sötétben mozogni, távolságot, magasságot, tereket felmérni, mászni, beazonosítani és levadászni zsákmányát. Az szálakat érő nyomáson kívül a levegő rezgése is értékes információkhoz juttatja a mini ragadozókat. Érdekesség: a latin nyelvekben a bajuszt, a vibrálás szó különböző alakjaival jelölik; vibrisse, vibrsas, vibrisses.
Figyelemre méltó, igaz? Kutatók szerint a bajusz első megjelenése 250 millió évvel ezelőttre nyúlik vissza!
A macskák bajsza az idegrendszerükhöz kapcsolódik, és valóságos radarként működik.
Méretük sem véletlen: a macska szája körüli bajusz általában olyan hosszú, amilyen széles a macska teste, így lehetővé teszi, hogy ne szoruljon túl keskeny helyekre, ahol megsérülhet.
A túlsúlyos macskának tehát hosszabb a bajsza, mint egy sovány, sportos macskának.
Nemcsak a méretük, de a számuk sem véletlenszerű. Általában mindegyik macskának 12 mozgatható bajusza van a pofa mindkét oldalán.
Hallotál már a „bajusz-stresszről”?
Bizony, hivatalosan bizonyított, hogy egyes macskák kifejezetten stresszes állapotba kerülnek a bajszukhoz érő, azokat összenyomó tárgyaktól. Ezek a tárgyak általában az etető-itató táljaik. Ha az alábbiak egyikét is tapasztalod cicádnál, jobb ha leváltod a tálkáit:
gondterhelten lépeget a tálkái felett, bár éhes nem tudja rászánni magát az evésre
a tálkából kiveszi, kipöcköli az ételt, és azt a földön fogyasztja el
nem iszik elég vizet
A megoldás: megfelelő szélességű és mélységű edények!
A mítoszok a macskák bajszáról
A macskabajusz mindig nagy érdeklődést és kíváncsiságot váltott ki. Mint ahogy az lenni szokott, elterjedt róluk néhány városi legenda is, melyeknek azonban többnyire nincs semmilyen valóságalapjuk.
Néhány városi legenda a bajuszról:
ha elvágod a macska bajszát, az vérezni fog
a levágott bajszú macska nem lesz képes a talpára esni
a macska bajszának levágása semmilyen következménnyel nem jár macskánk egészségére, életmódjára nézve
a bajusz nem nő vissza
ha levágod a macska bajszát, könnyebben hazatalál hozzád.
Ne higgyünk ezeknek az állításoknak! Bár némelyik viccesnek tűnhet, a gyakorlatban súlyos következményekkel járhat kipróbálásuk.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.