Annak a gyors reagálású immunfolyamatnak a feltárásával, amely az allergénekkel – például rovarokkal, atkákkal vagy mikroszkopikus gombákkal – való találkozás nyomán azonnali gyulladásos választ indít, a Cincinnati Gyermekkórház kutatói remélik, hogy segíthetnek az allergiás panaszok leküzdésében. A Nature Immunology legutóbbi számában közölt kutatás az ún. 2-es típusú veleszületett immunválasz részleteibe kínál bepillantást. A különféle allergiás reakciókban közös biológiai válaszadó mechanizmus azonosítása nyomán tervezhetünk olyan új gyógyszereket, amelyek ebbe a folyamatba beavatkozva enyhítik a legkülönbözőbb allergének okozta panaszokat.
– Ennek az allergén-érzékelő jelútvonalnak a megszakítása egyedülálló lehetőséget nyújt a 2-es típusú immunitás megfékezésére és az allergiás gyulladás enyhítésére – nyilatkozta Marc Rothenberg, a Cincinnati Children’s Hospital allergológiai és immunológiai osztályának igazgatója és a tanulmány rangidős szerzője.
Korábbi kutatások rámutattak arra, hogy többféle allergén képes az IL-33 (interleukin-33) jelmolekula közvetítette immunválasz kiváltására akkor, amikor áttöri a nyálkahártyák hámrétegét. A Cincinnati Children’s kutatócsoportja munkája során ennek a folyamatnak a molekuláris szintű részleteit világította meg.
„Az áttörést a ripoptoszóma-jelút és a kaszpázok gyulladásban betöltött szerepének jobb megértése tette lehetővé” – ismertette a cikket első szerzőként jegyző Michael Brusilovsky.
Konkrétan az derült ki, hogy az allergének a ripoptoszómának nevezett, a sejthalál előidézésében közreműködő jelközvetítő fehérjeegyüttest serkentik aktivitásra.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Flickr