Évtizedek óta kutatják, hogy miként lehetne polipokat fogságban tenyészteni. Ez nehéz, mivel a poliplárvák csak élő táplálékot esznek és gondosan ellenőrzött környezetre van szükségük. A spanyol Nueva Pescanova cég 2019-ben jelentette be, hogy tudományos áttörést ért el, megoldotta a poliptenyésztés minden problémáját.
A bejelentés heves ellenkezést váltott ki: az amerikai Washington állam törvényhozói a gyakorlat betiltását javasolták.
A brit hírportál által megszerzett dokumentum szerint a spanyol cég a sötéthez szokott, magányosan élő állatokat tartályokban nevelné, nem garantálva a folyamatos sötétséget. A közönséges polipokat – többedmagukkal – körülbelül ezer tartályban helyeznék el egy kétszintes épületben, Las Palmas kikötőjében. (A természetvédők szerint tíz-tizenöt polip élne köbméterenként a tartályokban.) A tartályok – amiket a szomszédos öbölből bevezetett tengervízzel töltenének meg – különböző méretűek lennének, igazodva a polipok életének különböző szakaszaihoz. A víznek szigorúan ellenőriznék a sótartalmát és a hőmérsékletét.
A dokumentumok szerint a polipokat mínusz háromfokos vízbe téve ölnék meg. Korábbi vizsgálatok ugyanakkor kimutatták, hogy például a halak jeges fürdőbe helyezése lassú, stresszes halált okoz. Állatvédő szervezetek az ilyen módon elpusztított halak forgalmazásának betiltását javasolták, kivéve akkor, ha a halakat előzetesen elkábították.
A tiltakozások miatt néhány szupermarket már elállt a jéggel ölt halak értékesítésétől, köztük a Tesco és a Morrisons.
Peter Tse, a Dartmouth Egyetem idegtudósa azt mondta a BBC-nek, hogy a jeges megölés lassú, nagyon kegyetlen folyamat, amit nem szabad megengedni. Humánusabb módszer lenne, ha úgy ölnék meg őket, mint a halászok, akik egyszerűen fejbe verik a kifogott példányokat.
Jonathan Birch, a London School of Economics docense több mint háromszáz tudományos tanulmány áttekintése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a polipok fájdalmat és örömet éreznek. Ez is közrejátszott abban, hogy az Egyesült Királyság 2022. évi állatjóléti törvénye érző lényként ismerte el őket.