Kiderült a leander titka: ezek a betegségei a mediterrán növénynek

A leander eléggé strapabíró növény, de gondos odafigyelést igényel.

Forrás: Mindmegette2025. 05. 06. 14:48
Fotó: Pexels.com
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mediterrán eredetű örökzöld dísznövény lenyűgöző virágaival és dús lombjával népszerű választás kertekbe és teraszokra egyaránt. A leander eléggé strapabíró növény, de gondos odafigyelést igényel. Óvni kell például a kártevőktől, amelyek közül három különösen veszélyes lehet rá. 

növény, leander
Fotó: Pexels.com

A Mindmegette összegyűjtötte a leander betegségeit:

Bár a leander elég ellenálló növény, megvannak a maga ellenségei. Különösen ez a három kártevő árthat neki, de szerencsére mindegyik ellen van megoldás. 

  • Levéltetvek, pajzstetvek

Gyakran megtámadják a különféle tetvek, ezért időnként ajánlott alaposan átnézni a növényt, különös tekintettel a levelekre. Minél előbb vesszük észre a fertőzést, annál hatékonyabban védekezhetünk ellene. Ha a levéltetvek még nem szaporodtak el, akkor húzzunk egy szövetkesztyűt, vizezzük be és ezzel távolítsuk el a kártevőket, óvatosan átdörzsölve az érintett felületeket. A tökéletes hatás érdekében a módszert érdemes két-három naponta megismételni. Ha ez nem bizonyul hatásosnak, akkor is van vegyszermentes megoldás: káliszappanos keverékkel befújhatjuk a növényt, majd egy nap elteltével mossuk le a leveleket. 

  • Atkák

Elsősorban nyáron veszélyesek a leanderre ezek az apró élősködők, amelyek szintén a leveleket támadják meg. Ha apró foltokat látunk a növény levélzetén, nagy eséllyel atka támadta meg a leandert. Ezeket a fertőzött részeket ilyenkor le kell metszeni, a növényt pedig atkaölő szerrel le kell permetezni. Utóbbit 2-3 alkalommal érdemes megismételni, hogy biztosan minden élősködő elpusztuljon. 

  • Gombák

Nagy károkat okozhatnak a gombák is: a lisztharmat, a botritisz, illetve az Ascohyta oleandri által okozott fertőzés a leggyakoribb. Mivel a gombák a nedves közeget kedvelik, párás környezetben nagyon gyorsan elszaporodhatnak. A legjobb védekezés ellenük a megelőzés: a leandert száraz, napfényes helyen kell tartani. Öntözéskor a növény tövéhez kerüljön a víz, és a tavaszi metszés is fontos, hogy jól szellőzzön a lombja. Gombás fertőzés esetén az érintett részek eltávolítása és a gombaölő szeres permetezés nyújthat megoldást – írja a Ripost

A teljes cikket a Mindmegette oldalán találják meg.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels.com)

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.