Még nézni is szédítő a pusztában zajló vágtát. Porfelhőként száll a homok, halálos iramban száguldanak a lovak, viszi a szél a hajtók kiáltozását. A híres kocsiverseny minden izgalmas pillanata megelevenedik, pontosan úgy, ahogyan az a legendás Ben Hur című filmben látható. Merthogy azt a kulcsjelenetet rekonstruálták és tanulták be a bugaci kaszkadőr csapat tagjai – a nekem most megmutatott felvételen.
Minden lovas ember vágya egy ilyen kihívás. Mégiscsak filmtörténeti produkcióról van szó, melynek két főhőse a zsidó herceg, Ben Hur és a római adóbeszedő fia, Messala, akik gyerekkori barátokból váltak egymás ádáz ellenségeivé. E történet első, mindössze tizenöt perces néma változata 1907-ben készült, majd 1925-ben megszületett a következő, amelyik óriási kasszasiker lett. Az 1959-es feldolgozás is nagy sikert aratott.
Lovas edzés Henry Cavill brit filmszínésszel egy forgatás szünetében
Fotó: Juhász család archívuma / SZABADFOLD.HU
Aztán elérkezett az új évezred, és időről időre felröppent a hír, hogy újraforgatják a monumentális alkotást. Végül ez 2016-ra meg is valósult: a negyedik Ben Hur rendezője a kazak Timur Bekmambetov lett. Ennek a filmnek a leglátványosabb akciója, a kocsiverseny ifj. Juhász László nevéhez fűződik, ahogyan a korábbi, 1959-es filmben is egy magyar, Andrew Marton, vagyis Marton Endre rendezte ezt az izgalmas jelenetet.
Ifj. Juhász László a bugaci szülői házban meséli tovább a történetet:
– Amikor felszállt a füst, hogy lesz film, a világszerte ismert lovas kaszkadőr csapat is belelkesedett. Két angol és egy spanyol csapat próbálta megszerezni a munkát, korábban már dolgoztam velük. Láttam a spanyolok bemutatkozó videóját, ami elég gyengének tűnt, mégis úgy nézett ki, hogy ők lesznek a befutók.
A Juhász család egyik jól nevelt szürke paripája Budapest belvárosában
Fotó: Juhász család archívuma / SZABADFOLD.HU
Elhatároztam, hogy én is belevágok, és az övékénél jobbat csinálok. Barátommal együtt ezerszer megnéztük a filmet, majd elindultunk a bugaci határba helyszínt keresni.
Azután kiválasztottuk a két négyes fogathoz legalkalmasabb szürke és pej lovakat, összesen tizenkettőt, hogy szükség esetén tudjuk őket cserélgetni. Direkt erre az alkalomra készíttettem egy kétkerekű kordét, a másikat kaptam valahonnét.
Negyven napon át forgattak a pusztában, negyvenfokos hőségben, reggel kilenctől este hatig. Kemény munka volt ahhoz képest, hogy a végleges verzió mindössze két és fél perces lett. Ezt a videót egy csütörtöki napon elküldte a megfelelő helyre, és három óra elteltével már hívták is, hogy hétfőn szeretnének vele személyesen tárgyalni a római forgatási helyszínen.
A rendező a kisfilmet látva úgy döntött, csakis vele akar dolgozni. Akkoriban még nem volt annyi tőkéje, hogy egy ilyen komplex akciójelenethez minden felszerelést előteremtsen, ezért egy angol kollégával társult.
Csakhogy a kolléga nem volt annyira lelkes, mint ő, úgyhogy végül minden a nyakába szakadt a pálya karbantartásától kezdve a vágtázás legapróbb részleteinek megvalósításáig. Akkor január elejétől május végéig szinte minden napját a Cinecitta Stúdió melletti területen felépített római arénában töltötte.
Juhász László számos világszintű film lovas jeleneteinek felvételében vett részt
Fotó: Juhász család archívuma / SZABADFOLD.HU
Azóta, négy év alatt sok minden változott. Létrejött például a Juhász Team, az a vállalkozás, melynek tagjai – köztük hajtók, kaszkadőr teamek, lovasok, lovászok, sofőrök, patkolókovácsok, kocsigyártók, szíjgyártók, állatorvosok – számos magyar és külföldi filmben bizonyították már felkészültségüket és tehetségüket.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Modern hagyományőrzés és nemzeti kultúra
A lovasszínházi előadás, amelynek során a lovas akrobatikus elemeket is bemutat vágtázó lovon, önmagában is lélegzetelállító produkció, azonban mindezt úgy végrehajtani, hogy közben a színész még prózát is mond vagy énekel, teljességgel lehetetlennek tűnik.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.