Kapósak az uniós útlevelek

Kovács-Magony
2001. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió illetékes bizottsága által 1995-ben, a Bosman-ügyben hozott döntés következtében a tagállamok játékosai nem számítanak többé külföldinek az EU határain belül. A határozat felgyorsította a futballisták átigazolását a közösség államain belül, könnyebbé vált a munkavállalásuk.Az egyesületek érthetően örültek, mert a korlátozott számú idegenlégiós helyekre az Európai Unión kívüli labdarúgókat tudtak szerződtetni, így tovább erősödött játékosállományuk. A leggazdagabb klubok jártak a legjobban az adminisztratív akadályok megszűnésével. De nem panaszkodhatnak az unión kívüli labdarúgók sem, akik iránt megnőtt a kereslet.Az új viszonyok hamar „kitermelték” a maguk, eddig ismeretlen anomáliáit. A harmadik világbeliek körében keresett árucikké vált az uniós útlevél – hiszen ezzel könynyebben juthatnak munkához –, és sok esetben nemcsak a törvényadta lehetőségeket használták ki, hanem a hamisítástól sem riadnak vissza.Az igen erős latin-amerikai kapcsolatokkal rendelkező Spanyolországban sajátos helyzetet teremtett a Bosman-ítélet. A Primera Divisiónban, azaz az első osztályban 98 külföldi futballista rendelkezik közösségi útlevéllel, viszont 63 játékos nem Európában látta meg a napvilágot. Főleg a dél-amerikaiak közül sokan kaptak uniós útlevelet. A spanyol pontvadászatban 54 (!) latin-amerikai játékos kergeti a labdát, legtöbben Argentínából (32), Brazíliából (11) és Uruguayból (7) érkeztek.A spanyol szabályozás elsősorban a tartózkodási időt veszi figyelembe. A dél-amerikaiak közül így lett két év után spanyol útlevél birtokosa Kily Gonzalez vagy Pochettino. Az Athletic Bilbaón kívül – amelyben csak baszkok futballoznak – a Barcelona az egyetlen első osztályú gárda, amelyben nem játszik Európán kívül született uniós állampolgár. A katalánok egyetlen dél-amerikai alkalmazottja, Rivaldo külföldinek számít. Ugyanakkor a gránátkékek a legjelentősebb importőrök uniós játékosokból.A közösségi útlevelek elszaporodásáért azonban elsősorban az olasz törvények a felelősek. A viszonylag tágan értelmezhető itáliai jogszabályok szerint állampolgárságot kaphat az, aki bizonyítja, hogy volt olasz felmenője. Így válhatott a Lazio argentin Verónja olasszá, mivel talált egy üknagyapát Calábriában. Az enyhe olasz törvények gyümölcseként 21 Argentínából érkezett futballista rendelkezik kettős állampolgársággal a spanyol bajnokságban. Még magasabb Franciaországban a közösségi útlevéllel futballozó, de nem Európában született játékosok aránya, amely eléri a 80 százalékot.


ANGOL NYOMOZÁS. A labdarúgó-szövetség két hetet adott a csapatoknak arra, hogy kiszűrjék a hamis útlevéllel játszó idegenlégiósokat. A kezdeményezést támogatásáról biztosította Kate Hoey sportminiszter. A rendelkezésre álló idő alatt a klubok beadványnyal fordulhatnak a bevándorlási hivatalhoz, hogy ellenőriztessék: van-e olyan, EU-n kívüli országból érkezett labdarúgójuk, aki uniós okmányokkal igazolta magát. „A brit futball csak úgy őrizheti meg tekintélyét, ha kizárólag az arra jogosultak lépnek pályára” – mondta Kate Hoey. A hamis útlevelek miatt Franciaországban hat pont levonásával büntették a St. Etienne-t és kettővel a Monacót, de utóbbi klub a fellebbezés után mentesült a büntetés alól. A vétkes játékosok eltiltást kaptak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.