Nadia Comanecit is kikosarazta a NOB

László Ferenc
2001. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság alapszabályát nem ismerők számára csalódást keltő értesítés érkezett Bukarestbe. A NOB vezetői, miután 2000-ben és 2001-ben már kétszer visszautasították Ion Tiriacnak, az egykor ismert teniszezőnek, a Román Olimpiai Bizottság elnökének beválasztását a NOB tagjai közé, most az újabb jelölt, az 1976-os olimpián aranyérmes tornásznő, Nadia Comaneci ügyében mondtak nemet.
Az indoklás: a jelöltnek nem Románia az állandó tartózkodási helye. Comaneci ugyanis – miután férjhez ment az amerikai Bart Connerhez, az 1984-es Los Angeles-i olimpia kétszeres tornászbajnokához – az Egyesült Államokban él. Hiába érvelt jelölésekor a román fél, hogy az ötszörös olimpiai bajnok gyakran jár haza, állandó a kapcsolata szülőhazája sportéletével, a NOB vezetői szerint ez korántsem biztosíték arra, hogy kellően tájékozott legyen a különféle kérdésekben. Nem vitatják Comaneci sportolói érdemeit, elismerik, hogy Károly Béla és felesége, Erőss Gyöngyvér Márta mesteredzők tanítványa forradalmasította a hetvenes évek második felében a világ tornasportját, de az ő esetében sem térhetnek el az alapszabálytól.
A romániai kommentátorok elítélik a NOB döntését. A bukaresti rádió riportere, az egykori válogatott kardvívó, Octavian Vintila arra hivatkozott, hogy Nadia az amerikain kívül román állampolgár is. Ez pedig nem lehet akadály a tagság elnyerésében, hiszen például Schmitt Pál is magyar és svájci állampolgárságú – mondja Vintila, aki úgy gondolja, hogy a nagyköveti titulus a szolgálati hely államának polgárságával is felruházza az embert.
Ami viszont tény: a románok fellebbeztek, végső döntés a februári Salt Lake City-i olimpia idején, a 113. NOB-kongresszuson várható.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.