Mintha

Malonyai Péter
2002. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszaköszön a múlt, másként: a bőréből senki sem bújhat ki. A mi kis futballunk elmúlt hete hozott némi dicsőséget (ZTE, Ferencváros, válogatott), s máris előkerült a megszokott mondat: „Mintha megmozdult volna valami a magyar labdarúgásban.” Azt talán mondanom sem kell, hogy a bennfentesek, tehát a futballból élők vezették elő a megszokott fordulatot. Drukkertől még nem hallottam a mozgásról szóló tételt, hogy a néző kimozduljon – hogy stílszerű legyek – apátiájából, ahhoz több kell. Sokkal több.
Egyébként hajlamos vagyok behódolni a reménykedő megállapításnak, azzal a feltétellel, ha a mondatban a „mintha” szócskára helyezzük a hangsúlyt. Mert szerintem is pazar tett a zalaegerszegieké, remek részsiker a Fradié (még jön a visszavágó!), figyelemre méltó a válogatotté, ám mindhárom eredmény s főként a mögöttük lévő produkciók is a kivételek közé sorolhatók. Mert ne feledjük, a ZTE nagy port felvert diadala éppen úgy a magyar futball része, mint a Kispest és a Videoton futballistáinak mozgásszegény, unalmas bajnoki labdázgatása vagy a békéscsabaiak minden ambíciót nélkülöző játszadozása Siófokon.
És akkor még nem beszéltem az edzői licencek körüli hercehurcáról, a bajnoki nevezés odább- és odábbtolt határidejéről, s az utóbbival összefüggésben arról, hogy hiába a futball-liga igazán nemes törekvése arra, hogy szilárd alapokon nyugodjon nálunk a profi labdarúgás, a klubok többsége egyik napról a másikra él.
A dicséretes eredményeket én inkább kapaszkodónak nevezném, a ZTE, a Ferencváros és a válogatott esete támpontot adhat azoknak, akik tovább látnak az orruknál s valóban képesek tenni azért, hogy előbbre lépjünk. Nem árt az óvatosság, hiszen emlékezzünk csak: nem is olyan régen, amikor a nemzeti tizenegy a Népstadionban (akkor még így hívták) tétmeccsen döntetlent játszott Olaszországgal, akkor is jött a diadalüvöltés az elmozdulásról, aztán a selejtezősorozat vége felé úgy kapott ki a csapat Bukarestben, hogy esélye se volt a sikerre. Ez a történet is része a mai magyar futballnak.
A labdarúgás már csak olyan, hogy az eredményeket kizárólag folyamatukban érdemes elemezgetni. Nem véletlen, hogy a bajnoki címért csaknem egy esztendőn át mérkőznek mindenütt a csapatok, a világ- és Európa-bajnokságra sem egy-egy meccs, hanem oda- és visszavágók sorozata kvalifikál. Ez így sportszerű, így van esélye valamennyi csapatnak arra, hogy ha képes rá, kijavítsa egy-egy botlását, s a legvégén a valós erőviszonyoknak megfelelő legyen a sorrend.
Fordítsuk meg a képletet. Ahogy egy-egy váratlan kudarc orvosolható, úgy egy-egy szép eredmény is elfeledtethető, ezt diktálja a logika. Ezért aztán semmi értelme az ünneplésnek, a hozsannázásnak, nincs okunk addig elmozdulásról, ne adj’ Isten fejlődésről beszélni, amíg egy-egy folyamat (kupák, selejtezők) végén nem mondhatjuk azt, hogy tovább jutottunk, mint korábban. A pillanatnyi hősöknek kijár a dicséret, a gratuláció, ám igazi tekintélyük csak akkor lehet, ha tudják: tettük mérce, alap arra, hogy többet követelhessünk tőlük.
Arra építve, hogy volt egy-egy este, amikor úgy játszottak, „mintha” igazi, és nem pedig kinevezett futballisták lennének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.