Jugoszlávia ötödször a csúcson

Fantasztikus izgalmak közepette dőlt el Indianapolisban a férfi kosárlabda-világbajnokságon az aranyérem sorsa, hiszen a címvédő jugoszláv csapat csak a hosszabbítás során tudott 84-77-re nyerni Argentína ellen. Szvetiszlav Pesics együttese ötödször szerezte meg a világbajnoki címet.

MTI
2002. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha csak a végeredményt nézzük, akkor nyugodtan mondhatnánk, hogy a papírforma érvényesült, ám a valóságban a jugoszlávok óriási küzdelemben szerezték meg az aranyérmet. Bár a világbajnokságon Divacék korábban két vereséget szenvedtek, a fináléban mégsem az addig százszázalékosan szereplő argentinok számítottak esélyesnek, annak ellenére sem, hogy a középdöntőben az amerikaiakat is legyőzték. Az európai együttes ugyanis a vb során egyre jobban formába lendült, szintén legyőzte az Egyesült Államok válogatottját, és Sztojakovics, Divac, Bodiroga révén nagyobb sztárjai voltak, mint riválisának.
A címvédő jobban kezdett ugyan ellenfelénél, de az első félidőben jelentősebb előnyt nem tudott kicsikarni. A harmadik negyed 41-39-es jugoszláv előnynél kezdődött, ám az argentinok parádés három percet produkáltak, és 53-43-ra elhúztak, pedig legjobbjuk, Ginobili a németek elleni elődöntőn bokasérülést szenvedett, s a finálén csak statisztált. A center Oberto ellenben tarthatatlan volt, miközben a másik oldalon Divac csetlett-botlott a pályán.
Két és fél perccel a vége előtt, nyolcpontos argentin előnynél már úgy tűnt, lehetetlen ledolgozni a hátrányt, hiszen nem volt igazi vezéregyénisége a jugoszláv együttesnek, ám ekkor Bodiroga megrázta magát. Hét pontot dobott sorozatban, 75-75-re egyenlített, bár ehhez hatalmas szerencse is kellett, ugyanis több büntetőjénél is hosszan elgondolkodott a labda, mielőtt a gyűrűbe hullott. Hat másodperccel a vége előtt Divac a mérkőzést is eldönthette volna, ám a pocsék napot kifogó center mindkét büntetődobását elhibázta. A hosszabbításra maradt a döntés, amelyet Sztojakovics egy triplával nyitott, s ezzel valósággal sokkolta az ellenfelet, amely újabb fordulatra már képtelen volt.
Predrag Sztojakovics a döntőn 26 pontjával elévülhetetlen érdemeket szerzett a sikerben: – Akkor nyújtottuk a maximumot, amikor a leginkább kellett. Miután a ráadásban bedobtam egy triplát, már tudtam, hogy ez az én napom.
Sacramentói csapattársa, Vlade Divac már korántsem lehetett enynyire elégedett a teljesítményével:
– Hat másodperccel a vége előtt mindkét büntetőmet kihagytam. Nem az idegességtől hibáztam, hanem mert már mozdulni is alig bírtam. Sajnálom az argentinokat, csodálatosan játszottak.
Annál boldogabb volt a szövetségi kapitány, Szvetiszlav Pesics, aki Európa-bajnoki címet nyert már a csapattal, de világbajnokságon edzőként ez az első sikere: – Csodálatos érzés, hogy a kosárlabda őshazájában lettünk ötödször világbajnokok. Megmutattuk, hogy Európa felnőtt Amerikához. Azt hiszem, a fináléban a szív és a tapasztalat döntött a javunkra.
Az argentin kapitánynak, Ruben Magnanónak sem kellett szégyenkeznie: – A hosszabbítás előtt a győzelem küszöbén álltunk, de az ellenfél 74-66-ról két és fél perc alatt
75-75-re egyenlített. A legjobbaktól végül is nem szégyen kikapni, büszke vagyok a csapatomra.
Döntő: Jugoszlávia–Argentína 84-77 (41-39, 75-75). Pontszerzők: Bodiroga 27, Sztojakovics 26, Jarics 9, Vujanics 7, Tomaszevics 6, Divac, Gurovics, Koturovics 3-3, illetve Oberto 28, Scola, Wolkowyski 11-11, Palladino 10, Nocioni 5, Montecchia 4, Sanchez, Sconochini 3-3, Fernandez 2.
Végeredmény, világbajnok: Jugoszlávia, 2. Argentína, 3. Németország, 4. Új-Zéland, 5. Spanyolország, 6. Amerikai Egyesült Államok, 7. Puerto Rico, 8. Brazília, 9. Törökország, 10. Oroszország, 11. Angola, 12. Kína, 13. Kanada, 14. Venezuela, 15. Algéria, 16. Libanon.
***
Jugoszlávia örömmámorban úszik. Tegnapra virradó éjszaka százezrek vonultak az utcákra ünnepelni a nemzeti válogatott győzelmét. Belgrádban százötvenezren özönlötték el a központi tereket és utcákat egetverő lövöldözéssel, petárdadurrogtatással, szirénázással, miközben a válogatott játékosok nevét skandálta és a kosárlabdahősöket dicsőítő rigmusokat harsogta a százezres „szavalókórus”. A rendőrség kénytelen volt lezárni a gépkocsiforgalom előtt a főváros központját, de a környező utcákat is. Az ünneplés ugyanis reggelig tartó mulatozásba torkollott. Hasonló volt a helyzet Podgoricában, Nisben, Újvidéken, ahol csaknem félszázezer ember ünnepelt szintén reggelig. Belgrád központja reggelre valóságos csatatérre hasonlított. A duhaj szurkolók törtek-zúztak mindent maguk előtt, s széles jókedvükben még a rendőrséggel is összecsaptak, pedig azok igyekeztek minél távolabb tartani magukat az időnként még géppisztolysorozatokat is leadó ünneplőktől. Az ünneplés nem múlt el botrány nélkül, 32 személy szorult kórházi ápolásra, 77 személyt állított elő a rendőrség, s 66 ellen tett bűnvádi feljelentést. A randalírozás során számos kirakatot betörtek, újságosbódékat és konténereket borítottak fel. (Sebestyén)
***
Az eddigi győztesek. 1950: Argentína, 1954: Egyesült Államok, 1959: Brazília, 1963: Brazília, 1967: Szovjetunió, 1970: Jugoszlávia, 1974: Szovjetunió, 1978: Jugoszlávia, 1982: Szovjetunió, 1986: Egyesült Államok, 1990: Jugoszlávia, 1994: Egyesült Államok, 1998: Jugoszlávia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.